Günde 1000 kişi Jedi oluyor

Telif hakkı EPA

İngiltere'de 250 binden fazla takipçisi olan 'Jedi dini'ne katılanların sayısı gelecek hafta vizyona girecek olan yeni Star Wars (Yıldız Savaşları) filmi öncesinde artışa geçti.

Star Wars filmlerinde şeytani imparatorluk güçlerine karşı savaşan erdemli Jedi şövalyelerinin felsefesi gerçek hayatta da bazı kesimlerin inancı haline gelmiş durumda.

TIKLAYIN - GÜÇ BUGÜN UYANIYOR

Filmlerdeki Jedi öğretilerinden esinlenerek 2001 yılında ilk 'Jedi Tapınağını' kuran Daniel Jones adlı Büyük Britanya vatandaşı, "Taleplere yetişemiyoruz. İnsanlar Jedilarla ilgili daha fazla bilgi almak için başvuruyor. Bizim için çok olumlu" diyor.

Jones, günde yaklaşık 1000 kişinin kendilerine başvurduğunu ve Jedi olmak için ilk adımı attığını da ifade ediyor.

TIKLAYIN - AVRUPALI VE ABD'Lİ JEDI'LAR

Kendilerini 'Jedi' olarak tanımlayanların sayısı artıyor

265 bin 700

kişi Jedi olduğunu söylüyor

  • 65 bin kişi Avustralya'da

  • 9 bin Kanada'da

  • 15 bin 70 kişi Çek Cumhuriyeti'nde

  • 176 bin 600 kişi İngiltere'de 'Ben Jedi'ım' diyor.

Getty Images

İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesinde, 'Jedi dini'ne geçiş için internet üzerinden bir form doldurulup, ardından da 10 derslik bir eğitim programına girildiğini belirtiyor.

Star Wars filmleriyle Jedi öğretisi arasına mesafe koymaya çalışan Jedi temsilcileri, "Filmler tamamen kurgu. Jedi öğretisinin özünde insana dair şeyler var: Hisler yoktur, iç huzur vardır. Cehalet yoktur, bilgi vardır. Zihinlerimi,zi temiz tutabilmek için meditasyonla kötü hisleri uzaklaştırmalıyız" diyor.

İlgili haberler