Yüksekdağ: Beyaz Toros'un yerini siyah Ranger aldı

Telif hakkı DHA

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, dün Diyarbakır'da Sur mahallesindeki sokağa çıkma yasağını protesto gösterisi sırasında ölen iki gencin bir sokağa giren 5 adet siyah Ranger araçtan açılan ateşin hedefi olduklarını söyledi.

Yüksekdağ, 90'lı yıllarda bölgede binlerce kişinin yaşamına mal olan "yargısız infazlar"a atıfla, "Kürt halkına uygulanan zulmün sadece rengi değişmiştir. Beyaz Toros'un yerini siyah Ranger aldı" dedi.

Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesi ile diğer bölgelerde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına dikkat çekmek amacıyla meclis grup toplantısını Diyarbakır'da yapma kararı almış ve dün de bir protesto yürüyüşü çağrısında bulunmuştu.

Dünkü yürüyüş sırasında yaşanan polis müdahalesi sırasında açılan ateş ile Şiyar Salman ve Şerdil Cengiz isimli gençler öldürülmüştü.

Partisinin Diyarbakır'daki parlamento grubu toplantısında konuşan Yüksekdağ, bölgede aylardır "katliam timleri"nin dolaştığını söyleyerek "Kürt halkına uygulanan zulmün sadece rengi değişmiştir" diye sürdürdü.

'Cizre ve Silopi'den öğretmenler niye çağrıldı?'

HDP Eş Genel Başkanı dün yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edilen Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerindeki öğretmenlere yapılan "Kenti terkedin" çağrısına dikkat çekerek "Kontrol edemediğiniz başka bir yer vardır, vatandaşlarınızı geri çağırırsınız. Siyasi iktidar bu topraklara başka bir ülkeymiş gibi davranıyor" dedi.

Yüksekdağ Şırnak'ın sivil trafiğe kapatılan Şerafettin Elçi havaalanına sürekli görülmemiş boyutta askerle, ranza, ilaç, mutfak malzemeleri gibi lojistik malzeme taşındığı ve Özel Harekat birliklerinin boşaltılan okullara yerleştirildiği duyumları aldıklarını söyledi ve "Çok büyük bir kitle katliamı bir imha operasyonu hazırlanıyor. Bunun bütün işaretleri mevcut" diye konuştu.

HDP lideri bölgede 33 yıldır 30'u aşkın çok büyük operasyon yapıldığını ama bu yöntemin hiç bir şeyi çözmediğini söyledi ve "Bir iktidar siyasetin referanslarıyla öğrenemiyorsa, kendi yenilgilerinden öğrenmeye mahkumdur" dedi.

Yasakların ve operasyonların bedelini halkın ödediğini söyleyen Yüksekdağ, son altı-yedi ay içinde 18 ilçe ve kent merkezinde 54 kez ve toplam 175 gün sokağa çıkma yasağı uygulandığını bu süreler içinde 83 sivilin öldüğünü de kaydetti.

İlgili haberler