ABD ve Rusya'nın Suriye'de ortak zemin arayışı

John Kerry Telif hakkı AFP GETTY

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesi konusunda Rusya ile görüş ayrılıklarının giderilmesi amacıyla Moskova'da.

Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşen Kerry, daha sonra Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

Kerry, Lavrov ile görüşmesine başlarken, "Güçlü ülkelerin ortak bir zeminde buluşması tüm dünyanın yararına. Bizim de bugün ortak bir zemin bulacağımız umudundayım." dedi.

John Kerry, Rusya ile ABD'nin IŞİD'in "her ülke için bir tehdit oluşturduğu konusunda görüş birliği içinde olduklarını" belirtti ve "bunlar en korkunç teröristler. Uygar ulusların birleşip bunları geri püskürtmesinden ve imha etmesinden başka çareleri yok." dedi.

ABD ve Rusya, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın barış sürecinde nasıl bir rol oynaması gerektiği konusunda en başından bu yana görüş ayrılığı içinde.

Washington Esad'ın liderlikten ayrılmasını isterken, Rusya, Esad'ın geleceğine yalnızca Suriye halkının karar verebileceğini savunuyor.

'İyi ve kötü teröristler'

Görüşmeler öncesinde Rusya Dışişleri Bakanlığı Amerikan politikasına sert eleştiriler yönelterek Washington'u "teröristleri iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayırmak"la suçladı.

Telif hakkı Reuters

Rusya Suriye'deki IŞİD hedeflerine hava saldırıları yürüttüğünü söylüyor.

ABD Rusya'yı, müttefiki Esad'ı desteklemek için ılımlı isyancı grupları bombalamakla suçluyor. Moskova ise bu iddiaları reddediyor.

ABD önderliğindeki koalisyon 2014 Eylül'ünden bu yana IŞİD güçlerini hedef alan saldırılar yürütüyor ve bu saldırılarda Şam yönetimiyle işbirliği yapmıyor.

Rusya Suriyeli muhalefet gruplarının yaptığı toplantının sonuçlarını da reddetti.

Sözkonusu toplantıda barış görüşmeleri için birlik olunması kabul edilmiş, ancak Cumhurbaşkanı Esad'ın herhangi bir siyasi geçiş sürecinde rol alamayacağı vurgulanmıştı.

John Kerry'nin Suriye konusunda bu hafta sonuna doğru yapılması planlanan uluslararası toplantı için zemin hazırlaması bekleniyor.

Toplantının gerçekleşeceğinden kuşku duyan çevreler var. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı, toplantının yapılması için Rusya'nın "önkoşullarının" kabul edilmesi şartı bulunduğu iddialarını reddetti.

Suriye hükümetiyle muhalefet arasındaki görüşmelerin Ocak ayında yapılması planlanıyor.

Dışişleri Bakanı Kerry'nin Moskova görüşmeleri sırasında Ukrayna'nın doğusunda yeniden istikrar sağlanması yönündeki çabaları da gündeme getirmesi bekleniyor.

İlgili haberler