Türkiye: İslam ittifakı için askeri güç kurulmayacak

Telif hakkı AFP
Image caption 'Teröre karşı İslam İttifakı'nın oluşumu, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed bin Selman tarafından açıklanmıştı.

Türkiye, Suudi Arabistan öncülüğünde kurulacak 'Teröre karşı İslam İttifakı' için askeri güç oluşturulmayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında ittifakta askeri ve istihbarat işbirliğine ağırlık verileceğini söyledi.

İslam ülkelerinden oluşan koalisyonla ilgili ayrıntıların Suudi Arabistan yetkilileri tarafından daha net bir şekilde açıklanacağını belirten Bilgiç, "Bunun bir askeri güç olmadığını buradan söylemem gerekiyor. Askeri güç oluşturulması gündemde değil" dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ise dün Paris'te "İttifaka kara gücü de dahil mi?" sorusuna şu yanıtı vermişti:

"Tüm seçenekler masada. Gelecek talebe, ihtiyaca ve ülkelerin gereken desteği sağlama yönündeki isteklerine bağlı."

CUBEYR'İN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

ANALİZ: TERÖRE KARŞI İSLAM İTTİFAKI NE YAPACAK?

Telif hakkı Reuters

'Rusya'ya tazminat yok'

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç ayrıca, Rus ordusunun 'Türkiye'nin bir tehdit oluşturduğu' algısıyla hareket ettiğini, oysa bunun abartılı ve gerçek dışı olduğunu söyledi.

"Türkiye, Rus ordusuna saldırgan bir şekilde yaklaşmıyor" diyen sözcü, Ankara'nın iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırmak istemediğini vurguladı.

Bilgiç, Rusya'nın düşürülen Rus uçağına dair tazminat taleplerini karşılamanın mümkün olmadığının da altını çizdi.

Bilgiç'in bu sözleri, Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Aleksey Meşkov'un dile getirdiği tazminat talebine cevap niteliği taşıyor.

Meşkov, Türkiye'nin ayrıca gelecekte böyle bir olay meydana gelmeyeceği konusunda güvence vermesini de istemişti.