AB liderlerleri göç krizi gündemiyle toplandı

Telif hakkı AP

AB liderleri bugün göç krizinin başlıca gündem maddesi olması beklenen zirvede bir araya geldi.

Zirve öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel diğer bazı AB liderleriyle birlikte Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla Suriyeli mültecilerin doğrudan Türkiye'den Avrupa'ya yerleştirilmesini ele aldı.

Ancak Türkiye'deki kamplardan doğrudan mülteci alınması planının arkasındaki itici güç olan Merkel'e diğer bazı AB ülkeleri karşı çıkıyor.

Davutoğlu'yla yapılacak görüşmeye Merkel'in planına destek veren yedi diğer AB ülkesinin oluşturduğu "gönüllüler koalisyonu" liderleri katılıyor.

"Gönüllüler koalisyonu" Avusturya, Belçika, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Lüksemburg, Hollanda ve İsveç'ten oluşuyor.

Merkel'in planı gönüllü AB ülkelerinin Türkiye'den doğrudan Suriyeli mülteci almasını öngörüyor.

Plan mültecilerin Yunanistan'a tehlikeli deniz yolculuğunu yapmasını önlemeyi amaçlıyor ve AB üyeleri için zorunlu göçmen kotalarından daha çekici olması umuluyor.

İngiltere'nin üyeliği

AB zirvesindeyse Avrupa Komisyonu'nun, AB'nin bir sahil güvenlik gücü oluşturması ve birliğin dış sınırlarının korunmasını amaçlayan yeni önerileri gündemde.

Paris'teki saldırıların faillerinden ikisinin, göçmenlerin kullandığı yollarla Fransa'ya ulaştığının ortaya çıkması ardından terörle mücadelenin de zirvede başlıca gündem maddelerinden biri.

Telif hakkı afp

Göç krizi ve terörle mücadele başlıklarının farklı sorunlar olarak ele alınacağına dikkat çeken Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk "Dış sınırlarımızın korunması savaşlar ve zulümden kaçanların korkutmayı amaçlamıyor. Avrupa bir özgürlük topluluğu ve tehlike altındakilere hep bir sığınak olacak" dedi.

Zirvede İngiltere'nin 2017 sonunda AB üyeliğinin oylanacağı referandum öncesi üyelik koşullarını yeniden müzakere etme girişimleri de görüşülüyor.

Almanya Başbakanı Merkel, İngiltere'nin birlikten çıkışını önlemenin "çok önemli" olduğunu söylemekle birlikte, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın taleplerinin tümünü karşılamaya hazır olmadığını vurguladı.

İlgili haberler