İslam İttifakı'na dahil edilen Pakistan: Haberimiz yoktu, sürpriz oldu

Telif hakkı AFP

Suudi Arabistan'ın hafta başında açıkladığı ve Türkiye dahil 34 ülkeyi barındıran 'Teröre karşı İslam ittifakı' adlı askeri koalisyonda adı geçen Pakistan kendilerine katılım için resmi bir davet yapılmadığını söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Aizaz Çaduri, ülkede yayımlanan Şafak gazetesine yaptığı açıklamalarda koalisyon duyurusuna şaşırdıklarını ifade etti ve Pakistan'ın Suudi Arabistan'ın Riyad'daki başkentinde görevli büyükelçisinden konuyla ilgili bilgi istediklerini söyledi.

ANALİZ - 'TERÖRE KARŞI İSLAM İTTİFAKI' NE YAPACAK?

Pakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "Yeni ittifaklara ve farklı eylemlere girip girmeme konusunda karar almadan önce konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmeye çalışıyoruz" deniyor.

Malezya: Asker yollamayız

Askeri koalisyona dahil edilen Malezya'dan ise 'operasyonlara dahil olmayız' açıklaması geldi.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin, Kuala Lumpur'un askeri anlamda ittifakta rol üstlenmeyeceğini belirterek "Ama koalisyonu destekliyoruz, militanlara karşı mücadeleyi destekliyoruz" dedi.

TIKLAYIN - TÜRKİYE: İSLAM İTTİFAKI İÇİN ASKERİ GÜÇ KURULMAYACAK

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Muhamed bin Selman, operasyonların merkezinin Riyad'da olacağını belirtmiş ve hedefin 'Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yanı sıra diğer terör örgütleriyle de mücadele' olduğunu belirtmişti.

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner, koalisyona ağırlıklı olarak Şii nüfusun yaşadığı İran ile Irak'ın yanı sıra Suriye'nin de dahil edilmediğini hatırlatarak yeni koalisyonun nasıl işleyeceğinin de belirsiz olduğunu ifade ediyor.

'Teröre karşı İslam ittifakı'na dahil olan ülkeler
Suudi Arabistan Somali Gine Benin
Türkiye Sierra Leone Filistin Lübnan
Mısır Sudan Çad Kuveyt
Pakistan Komor Adaları Togo Maldivler
Ürdün Moritanya Cibuti
Tunus Nijer Senegal
Katar Nijerya Malezya
Libya Yemen Birleşik Arap Emirlikleri
Mali Gabon Bahreyn
Fas Maldivler Bangladeş

İlgili haberler