HÜDA PAR: Cizre'de sivillerin evleri karargâh oldu

Telif hakkı AFP

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), sokağa çıkma yasağının uygulandığı Şırnak'ın Cizre ilçesinde sivillerin evlerinin askerler tarafından karargâh olarak kullanıldığını bildirdi.

Parti yetkilileri, iki üyelerinin evlerinin 19 Aralık’tan itibaren izinsiz şekilde "karargâha dönüştürüldüğünü", askerlerin hâlâ üyelerinin evinde bulunduğunu söyledi.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan HÜDA PAR Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, arkadaşlarıyla çok zor irtibat kurabildiklerini belirtti.

Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"19 Aralık günü itibariyle askeriye bahsi geçen arkadaşlarımızın evlerine gelerek buraya yerleşmek istediklerini söylüyorlar. Arkadaşlarımız karşı koyuyorlar.

"Böyle bir şeye izin vermek istemiyorlar. Bunun, kendilerini taraf olmadıkları bir çatışmada taraf haline getireceğini söylüyorlar.

"Buna rağmen zorla eve girilmiş. Üç katlı evin en üstüne yerleşilmiş ve orayı adeta karargâh haline getirilmiş."

Telif hakkı HUDA PAR

HÜDA PAR, internet sitesinde yaptığı açıklamada da, parti üyelerinin sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerini de terk edemedikleri ve güvenli bir yere geçemedikleri için mermilerin hedefi haline geldiklerini vurguladı.

Yavuz: Akıl tutulması yaşanıyor

HÜDA PAR Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, yaşanan süreci, "akıl tutulması" olarak nitelendirdi ve bölgede çatışmasızlık ortamına geri dönülmesi gerektiğini söyledi.

Mehmet Yavuz, aksi takdirde PKK’nın, HDP’ye 7 Haziran’da verilen desteği hatırlaması gerektiğini belirtti:

"Örgüte yönelik dile getirdiğimiz husus şu: Halkın bir siyasi partiye, HDP’ye, 7 Haziran seçimlerinde verdiği desteğin çok anlamlı olduğunu, bu desteğin iyi bir şekilde kredi olarak kullanılması gerektiğini, devletin şiddeti bir yol ve yöntem olarak kabul etmekten ziyade, açık olan siyaset kanalı üzerinden bütün sorunları ifade etmesi gerektiğini söylüyoruz."

Telif hakkı AFP

Yavuz ayrıca devletin "egemenlik haklarını korumak için" bu operasyonları yapmasını "kendi mantığı" içinde anladıklarını ancak bu süreçte sivillerin can güvenliğinin korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

HÜDA PAR Genel Sekreteri, "Ama devletin operasyon yaparken sivil ve masum insanların her türlü hakkını muhafaza etmesine, insan haysiyetine dikkat etmesine ve en önemlisi de hukuk içerisinde hareket etmesine dikkat etmesi gerekir" dedi.