Somali'de Noel kutlamaları yasaklandı

Telif hakkı Reuters

Somali hükümeti Hristiyan bayramlarını kutlamanın "ulusun İslami inançlarına bir tehdit oluşturabileceği" gerekçesiyle Noel kutlamalarını yasakladı.

Adalet ve Din İşleri Bakanlığı'ndan bir yetkili "Bu kutlamaların İslamla hiç bir ilgisi yok" dedi.

Güvenlik kuvvetlerine Noel kutlamaları konusunda alarm halinde olmaları ve kutlama girişimlerini engellemeleri emri verildi.

'Hristiyansan evinde kutla'

Somali'deki "yabancıların" Noel'i evlerinde kutlamakta serbest oldukları kaydedildi fakat oteller ve kamuya açık mekanlarda kutlama yapılamayacak.

Yerel medyada yer verilen haberlere göre, Somali Adalet ve Din İşleri Bakanlığı'nın üst düzey yetkilisi Muhammed Heyrow, "Somali'de Müslümanların Noel kutlaması doğru değil" diye konuştu ve bunun Müslüman değerlerin terkedilmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Telif hakkı AP
Image caption Hükümet İslamcı eş Şebab milislerine karşı mücadelede Afrika Birliği'den askeri destek alıyor

Gazeteciler, Somali yıllar süren iç savaşın yaralarını sararken, dışarda yaşayan çok sayıda Somalilinin ülkeye geri döndüğünü, dönerken bir kısmının beraberlerinde Batı adetlerini de getirdiğini söylüyorlar.

2009 yılında Şeriat'ı kabul eden Somali'de Noel zaten yaygın olarak kutlanan bir şey değil ama zaman zaman eğlence amacıyla tertip edilen bir etkinlik olarak görülüyordu.

Birleşmiş Milletler binaları ve Somali hükümetine İslamcı eş Şebab milislerine karşı mücadelede destek veren Afrika Birliği barış gücü tesislerinde Noel kutlaması yapılmasına izin veriliyor.

İlgili haberler