Avrupa'da Noel ve yılbaşında 'yalnızlık' haftası

Telif hakkı Getty

Avrupa'da, Hıristiyanların en önemli dini bayramı olan Noel ve yılbaşının kutlandığı haftada yalnızlık duygusu, her zamankinden daha fazla ağır basıyor.

Yardım hatlarını arayanların sayısı bu dönemde iki katına çıkıyor. İntihar olayları da yine Noel ve yılbaşı haftasında artış gösteriyor.

Araştırmalara göre, Avrupa'da özellikle yaşlı nüfus arasında bu dönemde yalnızlıktan şikâyet edenlerin sayısı oldukça fazla.

Nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan yaşlılar, konuşacak ya da kendilerini ziyaret eden kimse olmamasından şikâyet ediyor.

Belçika'daki Tele - Onthaal adlı yardım hattını yalnızlık şikâyetiyle arayanlar, aile ilişkilerinin daha fazla önem kazandığı Noel bayramı döneminde ciddi oranda çoğalıyor.

Yardım hattını aramalarda yarı yarıya artış

Haftada 2 bin 200 civarında başvurunun geldiği yardım hattını arayanların sayısı, bu dönemde neredeyse yarı yarıya artıyor.

Hollanda ve Almanya'da da durum farklı değil. Özellikle yaşlı kesim yalnızlık duygusunu daha fazla hissediyor. Bayram ziyareti beklentisi içindeki yaşlılarda bu duygu daha fazla ön plana çıkıyor.

Sosyal kurumların yaptığı araştırmalar, bu nedenle Noel ve yılbaşı döneminde aile içi kırgınlık ve anlaşmazlıkların da daha fazla arttığını ortaya koyuyor.

Telif hakkı Thinkstock

Aralık ayının son haftasına denk gelen bu süreçte genelde hava koşullarının kötü olması, insanların daha az dışarıya çıkması da yalnızlık duygusunu arttırıyor.

Yalnız yaşayanların yüzde 79'u, Noel ve yılbaşı döneminde kendisini daha fazla yalnız hissediyor. Bunların yüzde 66'ısını da kadınlar oluşturuyor.

Bu özel günlerde kadınlar, erkeklere göre kendisini daha fazla yalnız hissediyor. Yardım hatlarını arayanlar, yalnızlığın yanı sıra özel ilişkilerindeki sorunlardan söz ediyor.

İntihar vakalarında artış

Hollanda İstatistik Kurumu'nun saptamasına göre, Noel ve yılbaşı döneminde intihar vakalarında da ciddi artış gözleniyor.

İntihar oranı erkekler arasında kadınlara göre 3 kat daha fazla. Daha çok 40 - 65 yaş arası insanlar arasında görülen intiharların en önemli nedenlerinden biri de yalnızlık duygusu.

Dini bayram döneminde aile olgusunun ön plana çıkması, özellikle aile sıcaklığını özleyen yalnız insanları intiharı düşünmeye itiyor.

Yalnızlık ve intiharı körükleyen unsurların başında da aile içi ilişkilerdeki kopukluk geliyor. Hollanda nüfusunun yüzde 47'si, ailesinden bir ya da birden fazla kişiyle ilişkisinin kopuk olduğunu belirtiyor.

Avrupa'daki yardım kuruluşları ve tele - destek hatları, Artan talep nedeniyle Noel ve yılbaşı döneminde çalışmalarını daha da yoğunlaştırıyor.

Yalnızlık çekenler için oluşturulan yardım hatları, 24 saat boyunca hizmet veriyor. İsteyenler, günün her saatinde bu hatları arayıp, telefondaki görevli ile dertleşebiliyorlar.