Davutoğlu HDP'yle görüşmeyi iptal etti

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP ile 30 Aralık'ta yapacağı görüşmeyi iptal etti.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, son bir hafta içinde HDP yöneticilerinin sözleri eleştirildi ve ''Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır'' denildi.

Açıklamada, "Sayın Başbakanımız 1 Kasım seçimlerinin ardından dört yıllık istikrar döneminde milletimizin beklediği köklü reformları, tüm kesimlerle diyalog içinde gerçekleştirebilmek için kapsamlı bir görüşme süreci başlatmıştır." denildi.

'Masayı paylaşmanın anlamı kalmadı'

Açıklamada ayrıca, "Ancak, son bir hafta içinde, HDP yöneticileri tarafından yapılan açıklamalar, bu anlayış ile taban tabana zıt, ülkeyi kutuplaştırmayı amaçlayan, asgari siyasi nezaketten uzak, milletimizin birlikte yaşama yönündeki kadim kültürü ile bağdaşmayan, çatışma ve gerilimden medet uman sığ bir siyasi tutumun yansımasıdır. Bu yaklaşım ile HDP yöneticileri siyaseti sorun çözme aracı olarak değerlendirecek bir siyasi olgunluğa sahip olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır. Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır" ifadeleri yer aldı.