Davutoğlu'ndan HDP'ye: Hani Türkiyelileşeceklerdi?

Telif hakkı DHA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile kendisine yapılan "nezaketsizlik" nedeniyle görüşmeyeceğini açıkladı.

Sırbistan gezisi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, "Randevu talebinden sonra saygısızlığa varan açıklamaların ardından onları muhatap almam doğru değil" dedi.

"Benden hesap soracaklarına Sur'u, Cizre'yi savaş alanına çevirenlerden hesap sorsunlar, hesap soramıyorlarsa sussunlar" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hani Türkiyelileşeceklerdi? Vatandaşlarıma sesleniyorum, hesap sorun bunlardan. Samimiyetle inanıyorum ki birçok aydın o dönemde oy verdi HDP'ye. Oysa onların niyetleri ortaya çıktı. Hendeği barikatı savunanlar ile hendek ve barikatları kaldırmak için mücadele edenlerin mücadelesini tartışmam.

"HDP bir siyasi parti midir? Yok terör örgütünün sözcüsü ise, bir piyon ise o zaman da ona göre muamele görür."

TIKLAYIN: DTK'DAN 'ÖZERK BÖLGE' ÇAĞRISI

TIKLAYIN - DAVUTOĞLU İLE DEMİRTAŞ ARASINDA 'İHANET' POLEMİĞİ

'İsterse Kandil'e gitsin bu film senaristi'

Başbakan Davutoğlu, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'e hitaben de, "Gitsin kaçak çayını kimlerle içecekse içsin, isterse Kandil'e gitsin bu film senaristi" dedi.

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmelere ise herhangi bir ön yargısı olmadan gideceğini söyledi.

Başbakan yeni anayasa, iç tüzük ve reformları görüşmek üzere Meclis'te grubu bulunan muhalelefet partilerinin liderlerinden randevu talep etmişti.

Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi Çarşamba günü, Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi ise Pazartesi günü yapılacak.

Başbakanın yine Çarşamba günü yapılması planlanan HDP Eş Başkanları ile görüşmesi ise önceki gün iptal edilmişti.

Telif hakkı AP

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Cuma günü Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Başbakan Davutoğlu’nun anayasayı konuşmak için partiyi ziyaret etmesinin bir anlam ve netice doğurması, kendi ziyaretinden önce ülkenin anayasal bir zemine çekilmesiyle mümkündür. Bundan kastım, bölgedeki çatışma halinin halkın temel yaşam hakkından vazgeçtim, nefes alma hakkını, kayıplarını defnetme hakkını tanımadan bizi ziyaret ederse kaçak çayını içer gider."

İlgili haberler