Baydemir: Şırnak morgunda cesetler üst üste

Image caption Baydemir Şırnak'daki durum hakkında gazetecilere bilgi verdi (DHA)

Cizre ve Silopi ilçelerinde de sokağa çıkma yasakları sürerken bu ilçelerde öldürülenlerin kaldırıldığı Şırnak morgunda yer kalmadığı bildiriliyor.

Şırnak'da bulunan Halkların Demokratik Partisi HDP'nin Urfa milletvekili Osman Baydemir Cizre ve Silopi ilçesinde ölen 16 sivilin cenazelerinin Şırnak morgunda bulunduğunu, 6 kişilik morgda yer kalmadığı için cesetlerin bir kısmının üstüste konduğunu bir kısmının da hastanenin yemekhanesindeki soğuk hava deposuna kaldırıldığını söyledi.

TIKLAYIN: Cizre'de öldürülen Miray bebeğin amcası: Başka bebekler ölmeden savaşı durdurun

Telif hakkı DHA
Image caption 3 aylık Miray İnci de geçen hafta Cizre'de kendisini hastaneye götürmek isteyen dedesiyle birlikte öldürülmüştü

Baydemir, "Yaşamını yitiren bir bebeğin cenazesi bir yetişkinin cenazesinin üstüne konulmuş. Hastanenin yemekhane deposuna konulan cenazeler kokmaya başladı. Bu cenazelerin defin edilmesi için sokağa çıkma yasağının hemen kaldırılması gerekiyor" diye konuştu.

'Kimse sorumluluk almıyor'

Osman Baydemir, cenazelerin konulması için 2 soğuk hava deposu görevi gören soğutucu temin edip hastanenin bahçesine getirdiklerini ancak sorunların bitmediğini de ekledi:

"Cenazelerin bu soğutuculara konulması konusunda hastane ve savcılık topu birbirine atıyor. Savcılık, yetkileri olmadığını bunun hastanede tarafından uygun görülmesi halinde yapılabileceğini belirtiyor,. Hastane yönetimi ise, böyle bir şey yapmaları halinde savcılığın haklarında soruşturma açabileceğini söyleyerek yazılı talimat istiyor. Burada yaşananlardan dolayı bir korku atmosferi yaşanıyor."

İlgili haberler