Suçu için aşırı zenginliği bahane eden genç yakalandı

Telif hakkı Reuters

"Aşırı zenginlik hastası" olduğunu iddia eden ve alkollü kullandığı aracıyla dört kişinin ölümüne neden olan Teksaslı Ethan Couch kaçtığı Meksika'da tutuklandı.

18 yaşındaki Couch ve annesi Tonya, Meksika'nın batı kıyısındaki Puerto Vallarta kasabasında göz altına alındı. Couch ABD yetkililerine teslim edilecek.

Couch 16 yaşındayken alkollü araç kullanırken dört kişinin ölümüne ve 2 kişinin yaralanmasına neden olmak suçundan yargılanmış ve yaşı nedeniyle şartlı tahliye kararıyla salıverilmişti.

Couch'un ilk duruşmasında tanıklık eden bir psikolog çocuğun "aşırı zenginlik hastalığından" muzdarip olduğunu ve velilerinin ona sorumluluk duygusu aşılamadığı ve sınır koymadığını savunmuştu.

Savcının Couch'un 20 yıl hapis cezasına çarpıtırılması talebine karşın yargıç 10 yıllık şartlı tahliye ve gencin rehabilitasyon merkezine gitmesi yönünde karar verdi.

Couch'u içki içerken görüntüleyen videonun ortaya çıkmasının ardından genç bir ay önce ortadan kaybolmuştu. ABD polisi gencin annesinin de Couch'a kaçmasında yardım ettiğini düşünüyor.

Couch şartlı tahliye kararını ihlal ettiği için 10 hapis cezası alabilir.

"Zenginlik hastalığı" Amerikan Psikiyatrik Derneği tarafından tanınan ve kabul edilen bir hastalık değil.

Bu konuda haberler çıktığında iddia ABD kamuoyunda alay konusu olmuştu.