Lemmy Kilmister'in ardından: Gökleri inlet dostum

Müzik dünyasının yıldızları, emektarları 70 yaşında hayata veda eden Motorhead solisti Lemmy Kilmister'in ardından taziye mesajları yayınlamayı sürdürüyor.

Lemmy kanser olduğunu öğrendikten iki gün sonra, dün Los Angeles'deki evinde öldü.

1975 yılında Motorhead grubunu kuran Lemmy Kilmister grubun klasiği sayılan 1980 tarihli Ace of Spades de dahil 22 albüm yapmıştı.

1945 yılında İngiltere'nin Stoke on Trent bölgesindeki Burslem'de doğan Lemmy'nin gerçek adı Ian Fraser Kilmister idi.

Lemmy arkadaşlarının ona okulda taktığı isimdi.

Telif hakkı Decca

Grup Facebook sayfasında "Güçlü, asil dostumuz Lemmy aşırı hızlı ilerleyen bir kanserle kısa bir mücadeleden sonra yaşamını yitirdi. Uğradığımız şoku ve üzüntümüzü anlatmaya kelimeler yetmiyor" mesajını verdi.

Motorhead'in kalan mensupları, hayranlarını Lemmy'nin müziğini yüksek sesle çalmaya ve "bir ya da daha fazla kadeh bir şeyler" içmeye çağırdı:

"Bu güzel, harikulade adamın renkli hayatını böyle anın. O da tam bunu isterdi."

Motorhead'in başından sonuna varolan tek üyesi olan Lemmy'ye 70. doğum gününden iki gün sonra kanser teşhisi konmuştu.

Motorhead'in menajeri Todd Singerman BBC'ye Lemmy'nin beyninde ve ensesinde kanser bulunduğunu ve bu kadar ani ölümünün herkes için büyük bir şok olduğunu söyledi.

Telif hakkı Getty

Singerman, şarkıcının ailesiyle birlikte en sevdiği video oyununun karşısında öldüğünü de açıkladı.

'Öteki tarafta görüşürüz'

Menajeri Lemmy için "Zirvedeydi" diyor. "İlahlarından biri olan Elvis'le birlikte, zirvede. Kalan bir kaç gerçek rock yıldızından biriydi. Günlük hayatı buydu onun."

Lemmy içkiye özellikle de Jack Daniels marka viskiye düşkünlüğüyle de tanınıyordu. Menajeri Singerman, şakayla karışık, "Son yıllarda votka-portakal suyu'na dönmüştü. Daha sağlıklı diye düşünüyordu" diyor.

Kilmister'in ardından tweet atan Heavy Metal yıldızı Ozzy Osbourne "En iyi arkadaşlarımdan birini Lemmy'yi kaybettim. Çok özleyeceğim. Gerçek bir savaşçı ve bir efsaneydi. Öteki tarafta görüşürüz" diye yazdı.

Kim ne dedi?

Müzik dünyasında Lemmy Kilmaster'in ani ölümü büyük yankı yarattı.

Telif hakkı Getty

Queen'den Brian May Lemmy için "gerçek eşsiz dostumuzdu" dedi.

Mettalica'dan gelen tweette "Lemmy grubumuzun varolmasının en önemli sebeplerinden birisin. Verdiğin ilhamlar için ebediyyen müteşekkiriz" denildi.

Kiss'den Gene Simmons "Lemmy, huzur içinde yat ve gökleri müziğinle inlet dostum" dedi.

Guns N'Roses bas gitaristi Duff McKagan Lemmy'yi "Aptallığa tahammülü olmayan müthiş bir adamdı" diye tanımlarken , Black Sabbath'ın kurucu üyesi Geezer Butler "Gerçek bir efsaneyi kaybettik" yazdı.

Hayranları ise Lemmy'nin Facebook sayfasına notlar yazıyor.

İlgili haberler