Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Hitler Almanyası' açıklaması

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık sistemiyle ilgili açıklamarında yaptığı Hitler Almanyası benzetmesinin medyada çarpıtıldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe günü, Suudi Arabistan gezisi sonrası yaptığı açıklamada halkla arama konferansları ve başkanlık sistemine değinmişti.

Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı:

"Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur diye bir şey yok. Şuan zaten dünyada bunun örneği var geçmişten buyana da var. Yani Hitler Almanyası'na baktığınızda orada da bunu görürsünüz. Daha sonra değişik ülkelerde bunun örneğini görürsünüz. Yeter ki bütün mesele o başkanlık sisteminin uygulamada halkını rahatsız eden bir yapısı karakteri olmasın.

"Yani uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız halkın aradığı nedir adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz. Yani başkanlık sistemlerinde A'dan Z'ye pirüpaktır ifadesini kullanamayız." Cumhurbaşkanlığı, 'Hitler Almanyası' benzetmesinin bazı haber kaynakları tarafından açıkça çarpıtılarak ve tam tersi bir mana verilerek kullanıldığını belirtti.

Açıklamada Erdoğan'ın altını çizdiği üç nokta şöyle sıralandı:

"1) Başkanlık sistemi üniter devletlerde de olur. Başkanlık sistemi, federalizme dayanmak zorunda değildir.

2) Hem parlamenter hem de başkanlık sisteminde esas olan, adalet ilkesinin uygulanması ve halkın beklentilerinin karşılanmasıdır.

Telif hakkı REUTERS

3) İster parlamenter ister başkanlık modeli olsun, sistem kötüye kullanıldığında, Hitler Almanyası'nda olduğu gibi ortaya felaketle sonuçlanan kötü yönetimler çıkabilir. Ne parlamenter sistem ne de başkanlık sistemi, bu tür sonuçların ortaya çıkmasına tek başına engel olamayabilir. Önemli olan millete hizmet eden adil bir yönetim tarzının benimsenmesidir."

Açıklamada, "bazı basın kuruluşlarının 'Erdoğan, etkili başkanlık sistemine örnek olarak Hitler Almanyası'nı gösterdi' şeklinde haber yapmasının tarafsız ve dürüst habercilik ilkeleriyle bağdaşmadığı" belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Böyle bir benzetme söz konusu değildir. Holokostu ve antisemitizmi, İslamofibiyle beraber bir insanlık suçu olarak ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinin Hitler Almanyasına olumlu bir gönderme gibi yansıtılmaya çalışılması kabul edilemez."