Cizre ve Sur'da güvenlik güçlerine saldırılar: 2 ölü

Telif hakkı Reuters

Şırnak'ın Cizre ve Diyarbakır'ın Sur ilçelerindeki operasyonlar sırasında düzenlenen saldırılarda bir asker ve bir polis hayatını kaybetti.

Genelkurmay Başkanlığı, PKK'lıların Cizre'de düzenlediği roketatarlı saldırıda bir askerin yaşamını yitirdiğini, dört askerin de yaralandığını açıkladı.

Cizre'de 2016'nın ilk saatlerinde düzenlenen bir diğer roketatarlı saldırıda da bir polis hayatını kaybetmiş, beş polis memuru yaralanmıştı.

Sur'da ise bir bombanın infilak ettirilmesi sonucu bir polis memuru yaşamını yitirdi.

Saldırıda bir asker ile bir diğer polis memuru da yaralandı. Yaralı polis memurunun durumu ağır.

TIKLAYIN - SUR'DAN İZLENİMLER: EVLERİNE GİRMEK İÇİN İZİN ALMAYA ÇALIŞAN İNSANLAR

Diyarbakır'dan bildiren gazeteci Hatice Kamer, Sur'da sokağa çıkma yasağının bir ayı geride bıraktığını aktardı.

2 Aralık’ta altı mahallede konulan yasağa 11 Aralık’ta 17 saatliğine ara verilmişti. Dağkapı ve Balıkçılarbaşı semtini bağlayan Gazi Caddesi'nde ise yasak 30 Aralık’ta kaldırılmıştı.

Toplantı, yürüyüş, basın açıklaması yasağı

Diyarbakır Valiliği dün Sur ilçesi sınırında yapılacak her türlü toplantı, yürüyüş, basın açıklamasını yasakladığını duyurdu.

Valilik ayrıca Sur'da PKK'lılarca kullanıldığı değerlendirilen bir ikamette yapılan aramada; bir roketatar silahı, üç anti personel roketatar mühimmatı, bir anti tank roketatar mühimmatı, dört roketatar mühimmatına ait sevk motorları, 30 elektrikli kapsül ve halkı provoke etmeye yönelik bastırılmış çok sayıda el broşürü ele geçirildiğini açıkladı.

TSK: 12 PKK'lı daha öldürüldü

Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı 2015 yılının son gününde de devam eden operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

Telif hakkı DHA

TSK’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; 'Cizre’de 12 PKK'lı öldürüldü, operasyonda öldürülen PKK'lıların sayısı 173'e yükseldi. İlçede el yapımı altı patlayıcı imha edildi, sekiz barikat kaldırıldı.'

Açıklamada, Şırnak'ın Silopi ilçesinde de yedi el yapımı patlayıcının imha edildiği, 55 barikatın kaldırıldığı, 11 hendeğin kapatıldığı; Sur’da da yedi barikatin kaldırıldığı belirtildi.

Dün Bodrum’dan Diyarbakır’a gelen Barış’a Yürüyorum Aktivistlerinin düzenlemiş olduğu yürüyüş de bu yasak kapsamında engellenmiş, polis gösrericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahelede bulundu. Aralarında bir gazetecinin de olduğu 24 kişi göz altına alındı.

İlgili haberler