DBP Diyarbakır il binasına polis baskını

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Demokratik Bölgeler Partisi Diyarbakır DBP il binası bugün polis tarafından basıldı.

Polis iki kişiyi gözaltına alırken, baskına tepki gösteren DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "Türkiye tehlikeli bir yolda" dedi.

Baskın sonrası yaptığı konuşmada, siyasi bir partinin uyduruk gerekçelerle basılamayacağını, Türkiye'de artık hak ve hukukun kalmadığını belirten Yüksek, "Artık AKP cuntası var. AKP ülkede darbe yapmış, halkımıza savaş açmıştır" dedi.

Yüksek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'nin partilerini hedef gösterdiğini söyledi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri bugün öğle saatlerinde kayıp iki çocuğu bulmak amacıyla arama izniyle binaya girdi.

HDP Diyarbakır Mlletvekili Ziya Pir de baskın sırasında DBP il binasındaydı.

BBC Türkçe'ye konuşan Pir, polislerin yaklaşık iki saat binada kaldıklarını söyledi:

"Geçen hafta kaybolan iki çocuğun ailesi, çocuklarını DBP il binasına girerken gördüklerini söylemişler. Polis de iki çocuğu aramak için gelmişti ancak parti binaları ne özel ne de kamu binasıdır. Böylesi durumlarda iki polis gelir, kayıp şahısları aramak üzere içeriyi kontrol eder ve gider.

"Ama bugün burada yaşanan tam anlamıyla bir baskındı. Yüzleri kar maskeli onlarca polis, binayı bastı ve her katta, orada bulunan herkesin kimliğini alıp bilgilerini kontrol ettikten sonra gittiler."

'Polisler havaya ateş açarak uzaklaştı'

Ortada şüpheli bir durum olmadığını vurgulayan Pir, baskın sırasında askerlik işlemlerinde sorun olan iki üniversite öğrencisinin alınarak askerlik şubesine götürüldüğünü söyledi.

Pir, "Bir kadın arkadaşımız da adına açılan bir davadan dolayı ifade vermesi gerekiyormuş. Onu da ifadesini almak üzere mahkemeye götürdüler" dedi.

Ziya Pir, baskından önce bazı sosyal medya hesaplarından "PKK'nın kaynağı olan DBP il binasını bastık" gibi paylaşımların yapıldığını belirterek, polisin binadan çıkarken ellerindeki tüfeklerle havaya ateş açarak uzaklaştılarını kaydetti.

Dicle Haber Ajansı (DİHA) ise gençlerin götürülmesi sırasında bina önünde toplanan çocukların polis araçlarına kartopu atması üzerine havaya ateş açıldığını bildirdi.

İlgili haberler