'Irak, Riyad-Tahran arasında arabuluculuğa hazır'

Telif hakkı AP

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerilimin dinmesi amacıyla aracılık yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Tahtan ziyaretinde İran Dışişleri Bakanı ile yaptığı ortak basın toplantısında konuşan Caferi, Suudi Arabistan'ı Şii din adamı Nimr El-Nimr'i idam etmesi nedeniyle eleştirdi.

TIKLAYIN - 5 SORUDA SUUDİ ARABİSTAN - İRAN GERİLİMİ

Ancak Irak Dışişleri Bakanı bölgede gerilimin büyümesine izin verildiği takdirde bunun herkesin kaybetmesine neden olacağını söyledi ve bölgedeki gerilimin düşürülmesi için acil olarak çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

Nüfusunun büyük bölümü Şii mezhebine sahip yurttaşlardan oluşan Irak'ın hem İran hem de Suriye ile sınırı bulunuyor.

BBC Orta Doğu editörü Sebastian Usher, her ne kadar Irak'taki hükümet Şiilerin elinde olsa da, IŞİD karşısında ilerleyişin sürdüren Bağdat'ın, ülkedeki Sünnileri, ülkenin birliği konusunda ikna etmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Usher, son krizin Irak'taki mezhepsel gerilimi artırma riskine karşı Irak'ın arabuluculuk rolüne talip olmasının, Bağdat'ın çıkarına uygun olduğunu söylüyor.

TIKLAYIN - Ankara, İran-Suudi krizinde ip üstünde yürümeye çalışıyor

İki ülke arasındaki son kriz Suudi Arabistan'ın El-Nimr'i idamı ve Tahran'daki protestolarda Suudi Arabistan Büyükelçilik binasının kısmen ateşe verilmesiyle derinleşmişti.

Telif hakkı AFP

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Sudan İran'la ilişkilerini dondurmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri İran'la diplomatik ilişki seviyesini düşürürken Kuveyt ise Tahran'daki elçisini geri çağırmıştı.

İlgili haberler