6 Ocak İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazetelerinde bugün Almanya'nın Köln kentindeki yılbaşı kutlamalarında kadınlara yönelik cinsel saldırılara ve IŞİD videosuna ilişkin haberler öne çıkıyor. Times gazetesi ayrıca Sur'daki Ermenilere ilişkin bir habere yer veriyor.

Financial Times gazetesi Almanya'daki tacizlerin ülkedeki göçmen tartışmasını tetiklediğini yazıyor ve özellikle muhafazaların Orta Doğu'dan ülkeye giden göçmenlerin 'toplumsal istikrarın bozulacağı' yönündeki uyarılarda bulunduğunu aktarıyor.

Haberde şu ifadeler var:

"Bazı sağcılar, çok sayıda bekâr genç erkeğin de aralarında olduğu göçmen akınının suç oranını artıracağından endişeleniyor. Fakat hükümet yetkilileri, istatistiklerin göçmenler arasındaki suç oranının yerliler arasındaki suç oranından daha yüksek olmadığını gösterdiğini söylüyor. "

Gazeteye konuşan suç mağdurları kuruluşu White Ring''in Köln temsilcisi Marianne Weich ise Müslüman erkeklere yönelik basmakalıp anlayışa karşı uyarıyor: "Çok kültürlü Köln'de çok sayıda Müslüman var. Bunlar sarhoş suçlular."

Guardian gazetesi de ilgili haberinde şunları aktarıyor:

"Yetkililer, bu kişilerin saldırıyı planlamış olabileceğini söylüyor. Çoğu saldırganın daha önce sabıkası olduğunu belirtiliyorlar ve aralarından bazılarının Almanya'ya yeni gelenler değil daha önce sığınma talebinde bulunanlar olabileceğini ifade ediyor."

IŞİD militanın kimliğiyle ilgili tartışmalar

Independent gazetesinde yer alan bir haberde, IŞİD'in İngiltere'yi tehdit eden videosundaki militanın kimliğinin medya tarafından Ebu Rumaysah olarak ilan edilmesine karşın ailesinin tereddütleri olduğu yazıyor.

Gazeteye konuşan ve Ebu Rumaysah olarak bilinen Siddhartha Dhar'ın eski avukatı Tasnime Akunjee, görüntülerdeki kişinin müvekkili olmadığı görüşünde:

"Benim bildiğim kadarıyla o değil. Bu onun sesi değil. Ve onun hali tavrı değil. Gözler de onun gözleri değil."

Ebu Rumaysah'yı tanıyan film yapımcısı Robb Leech de, görüntülerdekinin o olduğunu düşünse de emin olmadığını söylüyor: "Videoyu ilk gördüğümde sesini tanıdım. Eğer ille de bir şey söylemem gerekirse evet oydu derim ama bu spekülasyon olur. Söylemesi zor."

Times gazetesi, IŞİD videosundaki militan olduğu söylenen Siddhartha Dhar ile, İngiliz emniyetinin Suriye'ye gittikten sonra iletişime geçmeye çalıştığını yazıyor.

Habere göre İngiliz emniyeti Scotland Yard, videodaki şüpheliye, kefaletle serbest kaldıktan sonra bir mektup yazıp 'kibarca pasaportunu teslim etmesi çağrısında' bulundu.

Times, mektup şüphelinin Suriye'ye gittikten haftalar sonra ulaştığını yazdı.

Gazeteye şüphelinin kimliğiyle ilgili yakınları ve ailesinin bazı tereddütleri olduğunu aktardı.

Sur'da Ermeniler

Times gazetesi, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Ermenilere ilişkin bir habere yer veriyor.

Muhabir Hannah Lucinda Smith'in Sur mahreçli haberinde, Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nin, bölgedeki camiler, evlerin ve antik hamamlar gibi barikatların ardında kaldığını ve çok sayıda eski binanın zarar gördüğü belirtiliyor.

Gazete konuşan kilise vakfından Gaffur Türkay "Kilise çevresinde çatışmalar vardı son birkaç gündür yok" diyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Türkay, sokağa çıkma yasağının başladığından bu yana zararı tespit etmek için kiliseye gidemedi. Bugün, o ve Diyarbakır'ın küçük Ermeni Hristiyan azınlığını oluşturan onlarca kişi, Surp Giragos'un görkemli kemerlerinin altı yerine, Ortodoks Noeli'ni evlerinde kutlayacak. Türkay, 'İnsanlar birbirini ziyaret edip hediyeler verecek fakat bu durumla ilgili hiçbir şey yapamıyoruz' dedi."

"Türkiye'nin güneydoğusundaki Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğu parçalanırken 1.5 milyon Hristiyan'ın katledildiği ve evlerinden edildiği 1915 soykırımdan kurtulanların torunları. (…) Öldürenlerin çoğu Osmanlıların talimatlarıyla Kürt askerlerdi, buna karşın birçok Ermeni çocuk, Kürt aileler tarafından korunmaya alındı ve Müslüman olarak yetiştirildi. Güneydoğu'daki Kürtler Ermenilerin entegrasyonu ve Ermeni dirilişini desteklemek için çaba gösterdi fakat birçok Türk hala soykırım yapıldığını inkâr ediyor."

"Son yıllarda, Müslümanlığı seçenlerin torunları köklerini yeniden keşfetti ve bazıları Hristiyanlık'a dönmeyi seçti. Müslüman olarak yetişen ve babasının soykırımda hayatta kalanlardan olduğunu keşfeden Armen Demircian da Hristiyanlık'a dönenlerden."

Gazete haberini Demircian'ın şu sözleriyle bitiyor:

"Dedem ve üç amcam katledildi fakat babamı 4 yaşındayken Kürt bir aile kurtardı. Onu evlerinde sakladılar, büyüttüler ve kendi oğulları gibi davrandılar. Belli bir yaşa kadar ben de kendimi Kürt gibi hissettim, ama sonra fark ettiğimde, bir Ermeni gibi yaşamak istedim. Eğer savaş yayılır ve kötüleşirse Kürtleri de Ermenileri de yok edecek. Şimdilik geride durup izliyoruz."

İlgili haberler