Gülen'in de sanık olduğu '25 Aralık davası' başladı

Müştekileri arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın da olduğu “25 Aralık darbeye teşebbüs davası”nın ilk duruşması bugün görülüyor.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlayan duruşmada sekizi tutuklu, 69 sanık yargılanıyor. Sanıklar arasında ABD’de yaşayan Fetullah Gülen ve eski üst düzey emniyet müdürleri de yer alıyor.

Dava, 25 Aralık 2013’te gerçekleştirilen “rüşvet operasyonunu”nda “usulsüzlükler yapılarak şüphelilere kumpas kurulduğu” iddiasıyla açılmıştı.

Dönemin Başbakanı, Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan için de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrı evrakı hazırlanmıştı.

1,453 sayfalık iddianamede, savcı 67 sanık için "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediyor.

Bu dava kapmasında Fetullah Gülen için kırmızı bülten çıkarılması talebinde bulunulmuştu.

Sanık avukatlarından yetki itirazı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu yargılanan eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı ve Kazım Aksoy, İbrahim Şener, Arif İbiş, Mehmet Habip Kunt, Mehmet Fatih Yiğit ve Hüseyin Korkmaz ve eski emniyet müdürü Mahir Çakallı katıldı.

İlk duruşmada sanıkların kimlik tespitlerinin ardından tutuklu sanıklardan Yakub Saygılı'nın avukatı ve İstanbul eski Baro Başkanı Muammer Aydın görev konusunda itirazda bulundu.

Aydın, yargılamanın Ankara’da olması gerektiğini söyledi ve dava dosyasının Yargıtay’a gönderilmesini talep etti.

Sanık avukatları ayrıca duruşmanın daha büyük bir salonda yapılması için itirazlarını dile getirdiler.

Duruşma verilen öğle arasından sonra avukatların taleplerinin dinlenmesiyle devam ediyor.

İlgili haberler