İran: Suudi Arabistan Yemen büyükelçiliğimizi bombaladı

Telif hakkı AFP
Image caption Yemen'in başkenti Sana'daki İran Büyükelçiliği (Arşiv)

Tahran'dan yapılan açıklamada, Yemen'de hava operasyonlarına devam eden Suudi Arabistan'a ait savaş uçaklarının İran'ın Yemen'in başkenti Sana'da bulunan büyükelçiliğini bombaladığı belirtildi.

Devlete ait Irinn televizyon kanalının duyurduğu haberde, uçaklardan atılan roketlerin büyükelçilik binasını vurduğu kaydedildi.

Ajanslar ise, fırlatılan füzelerin büyükelçiliğin çevresine isabet ettiğini söylüyor.

Yemen'den gelen haberlerde, binada gözle görülür bir hasarın yaşanmadığını belirtiliyor.

Reuters'a konuşan bazı görgü tanıkları, füzelerin büyükelçiliğin 700 metre uzağındaki bazı yerleri vurduğunu, buradan saçılan şarapnel parçalarının da binanın yakınlarına düştüğünü aktarıyor.

İran basınına göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, ''binada oluşacak hasar ve personelin yaralanmasından Suudi Arabistan'ın sorumlu olacağını'' söyledi.

Sana'da yaşayanlar da gün boyunca çok sayıda hava saldırısı gerçekleştiğini ifade ediyor.

Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulan Şii Husi karşıtı koalisyon ise İran'ın "Büyükelçilik vuruldu" iddiasının araştırıldığını söyledi.

Koalisyonu komuta eden Tuğgeneral Ahmed Asseri, konunun inceleceğini aktardı.

Asseri, tüm koalisyon ülkelerinden hava saldırısı düzenledikleri yerlerin koordinatlarını isteyeceklerini de belirtse de "Husilerin sözleri üzerine yöneltilen suçlamaların hiçbir temeli yoktur" dedi.

TIKLAYIN - 5 SORUDA SUUDİ ARABİSTAN - İRAN GERİLİMİ

TIKLAYIN - ANKARA, İRAN - SUUDİ KRİZİNDE İP ÜSTÜNDE YÜRÜMEYE ÇALIŞIYOR

İran, Yemen'deki operasyonları eleştiriyor

Suudi Arabistan, Yemen'de hükümete karşı silahlı mücadele başlatan Şii Husi hareketine karşı geçen yıldan bu yana hem hava hem de kara operasyonları düzenliyor.

Riyad, Şii Husilerin İran tarafından desteklendiğini belirtiyor ve Tahran'ı Yemen'in istikrarını bozmakla suçluyor.

İran ise Yemen'de kontrolü ele geçirmeye çalışan Suudi Arabistan'ı uluslararası hukuka aykırı biçimde askeri operasyonlar düzenlediğini savunuyor.

Image caption İran ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, Riyad'ın Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır En-Nemr'i idam etmesiyle iyice gerilmişti.

İki ülke arasındaki ilişkiler son olarak Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır En-Nemr'i idam etmesiyle iyice gerilmişti.

İlgili haberler