Kaptan Cousteau'nun gemisi Calypso yeniden denize açılıyor

Telif hakkı Getty
Image caption Calypso, yenilenip deniz seferine hazır hale getiriliyor.

Fransız deniz ve sualtı bilimi uzmanı Kaptan Cousteau'nun gemisi Calypso birkaç ay sonra yeniden denize açılacak.

Calypso'nun sahiplerinin kurduğu vakıf Cousteau Topluluğu, geminin 'yeni bir hayata başlayacağını' söyledi.

Gemi, 1960lı ve 70li yıllarda çekilen 'Jacques Cousteau'nun Denizaltı Dünyası' belgesel serisinde kullanılmıştı.

Calypso, 1996 yılında Singapur limanında 1996 yılında mavnayla çarpışmasında büyük hasar gördü.

Deniz kâşifleri tarafından 1973 yılında kurulan Cousteau Topluluğu, geminin baştan aşağı yenileneceğini ve Concarneau tersanesinden 2016 yılının ilk üç ayında demir almaya hazır hale geleceğini duyurdu.

Topluluğun başkanı Francine Cousteau, "Kaptan Cousteau'nun da dilediği gibi, iki motoruyla güçlendirilip deniz seferine dayanıklı hale getirilecek" dedi.

Telif hakkı Getty
Image caption Calypso, 2007 yılından bu yana Bretagne'daki Concarneau tersanesinde tutuluyordu.

İngiliz mayın tarama gemisi olan Calypso 1950 yılında 'mobil okyanus bilimi laboratuvarına' dönüştürüldü. Eski bir deniz subayı olan Cousteau, ilk deniz ve sualtı yaşamına dair araştırmaları bu gemiyle yaptı.

Geminin 2007 yılında onarılması planlanıyordu ancak sahiplerinin, bağışlardan toplanan paradan 300 bin euronun tersaneye ödenmesiyle ilgili çıkan bir tartışma nedeniyle Bretagne rıhtımında bırakıldı.

'Üç ay içinde demir alacak'

Cousteau Topluluğu, 2010 yılı Haziran ayında, Cousteau'nun doğumunun 100. yılı vesilesiyle geminin onarılacağını açıklamıştı.

Topluluk, Calypso'nun üç ay içinde Bretagne'dan demir alabileceğini söylüyor.

Fransız okyanus uzmanı Jacques Yves Cousteau, 11 Haziran 1910 yılında doğdu, 25 Haziran 1997 yılında hayatını kaybetti.

Image caption Kırmızı beresi simgesi haline gelen Jacques Cousteau, dünyanın en saygın deniz bilimcileri arasında yer alıyor.

4 yaşında yüzmeyi öğrenen Kaptan Cousteau'nun denize olduğu kadar makinelere de ilgisi vardı ve 11 yaşında bir model vinç, 13 yaşında da pille çalışan araba yaptı.

Deniz subayı olan Cousteau, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Denizaltı Araştırma ve Çalışma Grubu'nu (Groupe d'Etudes et de Recherches Sous-Marines) kurdu.

Ordudan 1949'da ayrılan okyanus bilimi uzmanı, satın aldığı Calypso'yla çok sayıda geziye çıkıp denizi ve deniz altını inceledi.

Denizle ilgili çok sayıda film de çeken Cousteau 1956'da Le Monde du Silence (Sessizlik Dünyası) adlı filmiyle Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü aldı.

Cousteau'nun en değerleri belgesel serilerinden 'Jacques Cousteau'nun Denizaltı Dünyası' belgesellerini de Calypso'yla çekti.