Köln'de toplu taciz: Medyaya ve siyasilere tepkiler büyüyor

Telif hakkı Reuters
Image caption Kadın gruplarının dünkü protestolarından bir slogan: Hem cinsiyetçiliğe hem de ırkçılığa karşıyız.

Almanya'nın çeşitli kentlerinde yılbaşı gecesi meydana gelen toplu taciz olaylarının yarattığı öfke büyüyor.

Tepkilerin hedefinde olayı hasıraltı etmeye çalışmakla suçlanan siyasiler ile medya var.

Köln başta olmak üzere bazı kentlerde yılbaşı kutlamalarına katılan kadınlar, etraflarının bir anda 20-30'ar kişilik Arap görünümlü genç erkek grupları tarafından çevrildiğini, önce cinsel tacize uğradıklarını, ardından da cep telefonu ve cüzdanlarının çalındığını bildirmişlerdi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Şimdiye dek polise 100'den fazla cinsel taciz ve hırsızlık, iki de tecavüz şikayeti yapıldı ancak henüz gözaltına alınan yok.

TIKLAYIN: YILBAŞI GECESİ TOPLU TACİZ KRİZİ

Olay, geçen sene 1 milyondan fazla göçmen kabul eden ve bu yıl da bu politikayı sürdürmeye hazırlanan Almanya'da derin yankı yarattı, "Tahrir Meydanı" karşılaştırmalarına neden oldu.

Telif hakkı Reuters
Image caption Köln Belediye Başkanı Henriette Reker, kadınları öfkelendirdi.

Pegida gibi göçmen karşıtı gruplar ve Almanya İçin Alternatif (AfD) gibi sağcı partiler, Merkel hükümetinin açık kapı politikasını sorumlu tutan açıklamalar yaptı.

Köln'de ise öfke, olayın göçmenlerle ilgisi olmadığını söyleyen ve kadınlara dikkatli davranmaları uyarıları yapan kadın Belediye Başkanı Henriette Reker'e yöneldi.

Reker, göçmenlere açık kapı politikasını hararetle destekleyen ve seçim kampanyası sırasında göçmen karşıtı bir kişi tarafından bıçaklanan bir isim.

Bir ay önce göreve gelen Reker kadınlara bu tür saldırılardan korunmaları için yabancı erkeklerden "bir kol boyu uzak durmalarını" ve "gelecek ay yapılacak karnaval sırasında kendilerine gülümseyen herkese sarılmamalarını" tavsiye edince, dün sosyal medyada en çok tartışılan isimlerden biri oldu.

Telif hakkı AFP
Image caption Sosyal medyada dolaşan CAPS'lerden biri: "Bir kol boyu ne kadardı?"

Kadın grupları da Köln Garı önündeki protestoları sırasında suçu kadınlara yükleyen davranışından dolayı belediye başkanını eleştirdi.

Medya neden dört gün bekledi?

Ülkede eleştirilerin hedefi olan bir başka grup ise ana akım medya.

Özellikle kamu yayıncısı ZDF'in olayları Salı akşamına dek, yani dört gün boyunca haber yapmaması eleştiriliyor, medya da halkı göçmenlere karşı galeyana getirmemek için olayı geçiştirmeye çalışmakla suçlanıyor.

Bu konuda hatalı olduklarını kabul eden ZDF Genel Müdür Yardımcısı Elmar Thevessen dün Facebook üzerinden özür diledi ve "Olayın haber değeri taşıdığı açıktı." diye yazdı.

Ve tabii ne olay gecesi ne de sonrasında tek bir gözaltı yapamayan polis de eleştirilerden nasibini alıyor.

Telif hakkı EPA
Image caption Polis şimdi gelecek ayki Köln Karnavalı'nda saldırıların tekrarlanmaması için alınacak önlemleri görüşüyor.

Polis yetkilileri ilk açıklamalarında olayın organize göründüğünü, kurbanlarına yaklaşmak ve eşyalarını çalmak için yankesici çetelerininkine benzer yöntemler kullandıklarını belirtti.

Yetkililer, olayla ilgili olarak dün gece üç kişinin sorgulandığı ancak karanlık ve kalabalıklar yüzünden gözaltılar olmasının çok zor göründüğünü kaydetti.

Saldırılara yalnızca Köln'de binden fazla erkeğin katıldığı belirtiliyor.

Adalet Bakanı Heiko Maas, saldırılara katılan göçmen adayları tespit ederlerse sınırdışı edebileceklerini söyledi.

Maas "İşlenen suçun iltica başvurusu sürecini durduracak kadar ciddi olup olmadığına mahkeme karar verir. Ancak cinsel içerikli suçlarda bu yol kesinlikle açık." diye konuştu.