Savcılık: Sabiha Gökçen'deki patlamada 'havan topu' iddiası gerçek dışı

Telif hakkı DHA

Aralık ayında Sabiha Gökçek Havalimanı'nın peronunda meydana gelen patlamalara 'dört havan topunun neden olduğu' iddiası savcılık tarafından yalanlandı.

Anadolu Ajansı'nın öğle saatlerinde geçtiği haberde, polis tarafından yapılan incelemelere atfen, Tuzla Orhanlı köyü ile havalimanı arasındaki ormanlık alanda havan topunu sabit tutmayı sağlayan 'çatal ayak' bulunduğu iddia edildi.

Haberde ayrıca, incelemeler sonunda, havalimanına yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan ormanlık alandan gece TSİ 02.15 sıralarında 4 havan mermisi atıldığı, aprona isabet eden havan mermilerinden 3'ünün birbirine yakın, birinin ise ayrı bir alana düştüğü tespiti aktarıldı.

Anadolu Ajansı haberinde ayrıca, ''Ormanlık alanda bırakılan çatal ayak üzerindeki incelemeler kapsamında ise savcılık, havan mermilerinin hedef gözetilerek atılıp atılmadığı ve bir terör örgütü ile bağlantısı olup olmadığına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.

Savcılık: Havan topu iddiası gerçek dışı

Ancak AA'nın haberinin internet sitelerine yansımasından kısa bir süre sonra açıklama yapan soruşturmayı yürüten, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 'havan topu' iddiasını yalanladı.

Başsavcı Fehmi Tosun imzasıyla yapılan açıklamada, ''Soruşturma halen devam etmekte olup, henüz sonuçlanmamıştır. Basında ve sosyal medyada yer alan haberlerdeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı gibi patlamanın nedeninin havan topu olduğuna ve yine havan topu atışında kullanılan çatal ayakların elde edildiğine dair bir bilgi Başsavcılığımız soruşturma dosyasında mevcut olmayıp bu hususta Başsavcılığımızca hiçbir basın yayın organına herhangi bir açıklama yapılmamıştır'' ifadelerine yer verildi.

23 Aralık sabah saatlerinde meydana gelen olayda yaralanan iki temizlik görevlisinden Zehra Yamaç, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

İlgili haberler