Diyanet'in fetvası sosyal medyada tepki çekti

Telif hakkı .

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'nun internet sitesinde "Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?" sorusuna verilen cevap yoğun tepkiye hedef oldu.

TIKLAYIN - M.K. Perker Çiziyor: Diyanet'ten nişanlı çiftlere uyarılar

Başkanlık, konuyu gündeme getiren habere ve tepkilere karşı açıklama yayımlarken, tepkilere hedef olan yanıt başkanlığın internet sitesinden kaldırıldı.

Tartışma yaratan soru ve cevap

BirGün gazetesinin Erk Acarer'in haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetva hattında sorulan soruya özetle şu cevap verildi:

"Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur.

"Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir.

"Kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır."

Diyanet İşleri: Başkanlığımızın itibarsızlaştırılması amaçlanıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tartışma üzerine yaptığı açıklamada habere tepki gösterdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu'na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez.

Telif hakkı .

"Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez.

"Bazı medya kuruluşları tarafından bu tür sapkın, çarpık yorum ve değerlendirmelerin bütün bir topluma Başkanlığımızın görüşü olarak takdim edilmesi hiçbir ahlaki temelle ve duyarlılıkla ilişkilendirilemez. "Söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Başkanlığın geçtiğimiz günlerde, nişanlılık döneminde çiftlerin el ele tutuşmaması ve baş başa kalmaması gerektiği yönündeki fetva da kamuoyunda tartışma yaratmıştı.

İlgili haberler