Meksika: Uyuşturucu devi Guzman yeniden hapishanede

Telif hakkı AFP

Meksika hükümeti, hapishaneden iki kez kaçan "El Chapo-Bücür" lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın yakalanıp yeniden cezaevine gönderildiğini açıkladı.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto Twitter hesabında "Görev tamamlandı. Yakaladık" yazdı.

Geçen yıl 11 Temmüz'da hapishanede duşların altına kazılan 1,5 kilometre uzunluğundaki tünelden kaçan Guzman, yeniden aynı "yüksek güvenlikli" hapishaneye gönderildi.

Geçen sefer olduğu gibi yine memleketi Sinaloa'da yakalanan Guzman'ın, orta Meksika'daki Altiplano Hapishanesi'ne helikopterle sevk edilme görüntüleri de yayınlandı.

Opoerasyon sırasında çıkan çatışmada biri asker 6 kişi hayatını kaybetti.

ABD Guzman'ın yakalanması için bilgi verenlere 5 milyon dolarlık ödül vaat etmişti.

İZLEYİN: GUZMAN'IN HAPİSHANEDEN KAÇIŞ GÖRÜNTÜLERİ

Guzman ABD'ye büyük miktarlarda uyuşturucu sokan Sinaloa kartelinin lideri.

2014 yılında yeniden yakalanması Meksika hükümeti için bir zafer olarak nitelendirilmişti.

Yaklaşık 1 milyar dolar mal varlığıyla Forbes dergisinin 'dünyanın en zenginleri listesine' giren Guzman, 10 yıldan uzun bir süre adaletten kaçtı. Geçen yıl ise memleketi Sinaloa'da yakalandı.

Dünyanın en acımasız uyuşturucu tacirlerin çıktığı Meksika'da Joaquin Guzman Loera, diğer kaçakçıların arasında öne çıkan bir isim.

Telif hakkı AP

Meksika'daki uyuşturucu kartellerini inceleyen El Narco adlı kitabın yazarı Ioan Grillo, "Bücür Guzman'ın, yakın tarihimizin en çok bilinen uyuşturucu kaçakçısı olduğunu düşünüyorum" diyor.

Meksika'nın önde gelen dergilerinden Proceso, Guzman'i "Küreselleşen uyuşturucu kaçakçılığının dinamizminden en çok faydalanan mafya babası" olarak tanımlıyor.

Hızla yükseldi

Guzman, 1970'lerde uyuşturucu kaçakçılığına başladığı dönemde, patronlarının kendisine daha büyük miktarlarda uyuşturucuyu idare etmesi için yetki tanımaları konusunda ısrar edince Guadalajara Karteli içinde hızla yükseldi.

Biyografi yazarları Guzman'ın uyuşturucuyu kuzeye kaçırmak için yaratıcı yollar keşfettiğini söylüyor.

Telif hakkı Getty

Guzman'in Snaloa Karteli'nin kolları bugün Avrupa, Asya ve Latin Amerika'ya kadar uzanıyor.

Diğer ülkelerdeki uyuşturucu şebekeleri de kendilerini suç dünyasında ağırlığı olan Guzman Loera ismi ve Guzman'in karteliyle ilişkilendirme çabasına girdi.

Guzman'a, kendisine bağlı kartel üyelerinin yanı sıra Sinaloa, Durango ve Chihuahua'daki şebekeler de sadakatlerini gösterdi.

Daha önce tutuklu olduğu cezaevinden 2001 yılında kaçan Guzman'ın yeniden demir parmaklıklar ardına gönderilmesi, Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto için büyük bir başarı olarak görülmüştü.

İlgili haberler