Riyad'da İtalyan heyetinin hediye saat kavgası

Telif hakkı Reuters

İtalya Başbakanı Matteo Renzi liderliğindeki İtalyan heyetinin, geçen Kasım ayındaki Suudi Arabistan ziyareti sırasında, Suudilerin hediye ettiği Rolex saatler için birbirine girdiği iddia edildi.

İtalyan Il Fatto Quotidiano gazetesinin haberine göre, 8-9 Kasım'da Riyad'a resmi ziyarette bulunan Renzi ve beraberindeki politikacı, bürokrat ve iş adamları, milyarlarca euro'luk ihaleler için görüşmeler yürütürken Suudi ev sahipleri tarafından pahalı hediyelere boğuldu.

Ancak Suudiler, İtalyan heyetindeki üst düzey yetkililere on binlerce euro değerindeki Rolex saatler armağan ederken, daha düşük seviyedeki görevliler 3000-4000 euro değerindeki Dubai yapımı saatlerle yetinmek zorunda kaldı.

Başbakan Renzi'ye de içinde ne olduğu açıklanmayan "süslü bir paket" verildiği belirtildi.

Il Fatto Quotidiano'nun haberine göre, kendisine verilen paketten Dubai yapımı saat çıkması üzerine hayal kırıklığına uğrayan bir İtalyan yetkili, "kurnazlık" yaparak başka bir heyet üyesine verilen Rolex'i almaya kalkıştı.

Bunun üzerine İtalyan heyetinde "Rolex kavgası" patlak verdi ve Başbakan Renzi'nin korumaları araya girerek kavgayı yatıştırdı.

Devlet ziyaretinde yaşanan skandalın daha da büyümesini engellemek amacıyla korumalar bütün hediye saatlere, heyetin Roma'ya dönüşüne kadar el koydu.

İstifa eden bakan hatırlatıldı

Il Fatto Quotidiano, İtalyan yasaları gereği devlet görevlilerinin ederi 150 euro üzerindeki hediyeleri kabul etmesinin yasak olduğunu hatırlatarak, "Suudilerin hediye ettiği saatlere ne oldu?" diye sordu. Gazete, yasalara göre bu saatlerin başbakanlık hediye envanterine teslim edilmesi gerektiğini ancak saatlerin burada bulunmadığını yazdı.

Haber diğer İtalyan gazete ve internet sitelerinde de "Riyad ziyaretinde İtalyan usulü rezillik", "Başbakanlığı utandıran Rolex'ler" gibi başlıklarla yer aldı.

"tgcom.24" haber sitesi kavga anını "balık pazarı"ndan bir sahneye benzetti. Il Giornale gazetesi de Vatikan ve Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco'ya da geçen yıl bir Rolex hediye edildiğini ancak Papa'nın bu saati diğer hediyelerle birlikte loto çekilişine bağışladığını ve elde edilen gelirle evsizlere ve mültecilere yardım edildiğini hatırlattı.

İtalya'da geçen yıl da bir "Rolex skandalı" yaşanmış, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Maurizio Lupi'nin oğluna, yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan bir işadamı tarafından Rolex saat hediye edildiği ortaya çıkmıştı.

Lupi tepkiler üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı.

Yeni Rolex skandalı üzerine Senatör Roberto Formigoni Twitter'a yazdığı mesajda, "Maurizio Lupi oğlunun Rolex'i yüzünden istifa etmişti. Başbakanlık yetkililerinin Rolex'leri için ne olacak?" diye sordu.

İlgili haberler