Beyaz'a 'terör' soruşturması

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Kanal D'de yayınlanan "Beyaz Show" programının sunucusu Beyazıt Öztürk ve programın sorumlusu ile programa telefonla bağlanan Ayşe Çelik adlı kadın hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla soruşturma açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan bu sabah yapılan açıklamada, "8 Ocak 2016 tarihinde Kanal D isimli televizyon kanalında yayınlanan Beyaz Show isimli programda terör örgütü propagandası yapıldığı iddiasıyla ilgili olarak cumhuriyet başsavcılığımızca 9 Ocak tarihinde soruşturma başlatılmıştır. Program CD'si incelenmeye alınmış olup, program sorumlusu, canlı yayına bağlanan ve program sunucusu soruşturma kapsamına alınmıştır" denildi.

Başsavcılık soruşturma kapsamında, Öztürk ve program yöneticilerinin ifadelerine başvurabilir.

TIKLAYIN - DEMİRTAŞ'TAN AYŞE ÇELİK AÇIKLAMASI

Beyaz Show programına bağlanarak kendisini Diyarbakır'da görev yapan bir öğretmen olarak tanıtan Ayşe Çelik, şunları söylemişti:

"Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız?

"Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın.

"Ölen çocuklara sevinen insanlar var. Onlara hiçbir şey diyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka..."

Öztürk: Üzgünüm ve şaşkınım

Programda "terör örgütü propagandası" yapıldığı yönünde gelen tepkiler üzerine Kanal D yönetimi bir açıklama yaparak iddiaları yalanlamıştı.

Dün akşam açıklama yapan program sunucusu Beyazıt Öztürk ise özür dilemişti.

"Üzgün ve şaşkın" olduğunu vurgulayan Öztürk, kendisinin de bir polis çocuğu olduğunu söylemiş ve "Benden beklenebilir mi böyle bir şey. Benim tavrım belli, vatana toprağa bayrağa olan bağlılığım belli. O ilk cümleyi duyunca benim beynim durdu orada. Kendi iç sesimi dinlemekten konuşan kişiyi dinleyemedim" demişti.

Milli Eğitim Bakanlığı programa bağlanan Ayşe Çelik'in öğretmen olmadığını açıklamış, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise "Ne yaptı ki kadıncağız, bu kadar saldırıya uğradı?" diye sormuştu.

İlgili haberler