Sokağa çıkma yasağı olan yerlerde tartışmalı defin uygulaması

Telif hakkı .

Sokağa çıkma yasağı olan ilçelerde ölenlerin yakınları olmadan yetkililer tarafından gömülmesine izin veren yasa tartışma yarattı.

Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile kimliği tespit edilen cenazelerin üç gün içinde alınmaması durumunda, Mülki İdare Amirlikleri'nin talimatı ile defnedilmesi zorunluluğu getirildi.

Söz konusu değişiklik ile kimliği tespit edilmiş olmasına rağmen ailesi veya yakınları tarafından üç gün içinde teslim alınmayan cenazeler, gömülmek üzere belediye veya mülki idare amirliğine teslim edilebilecek.

Bunun ilk uygulaması da Cizre ve Silopi'de yürürlüğe konuldu.

Pazartesi günü Şırnak Devlet Hastanesi morgunda bekletilen cenazelerden altısı Silopi, dördü Cizre'de defnedildi.

Cenazelerin yakınları uygulamaya tepki gösterdi.

'Annemizi son bir kere görüp uğurlayamadık'

Taybet ve Yusuf İnan'ın cenazesi Silopi Kaymakamlığı emriyle özel harekat polisleri tarafından Silopi'ye getirilerek aile çevresinden sadece sekiz kişinin katılmasına izin verilerek Yenişehir mezarlığına toprağa verildi.

Taybet İnan'ın oğlu Muhammed, özel harekat polislerinin Silopi Devlet Hastanesi'ndeki sağlıkçıları dahi cenazelere yaklaştırmadığını söyledi:

"Ambulansı bile onlar kullanmış. Mezarlığa en fazla sekiz kişi gelebilir dediler. Bir kardeşim, İmam, muhtarı iki dayım, iki kuzenim, iki de akrabam gidebildi. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir olay.

"Annemize son vazifemizi yerine getirmemize bile izin vermediler. Son bir kere görüp uğurlayamadık onu. Yedi gün sokakta, 17 gün morgda kaldı. Kabul ediliri bir durum değil. Bundan büyük zulüm olur mu, darmadağın olduk, perişanız hepimiz."

30 Aralık günü yaralı bir kadına yardım etmek isterken vurulan SES Cizre Şube Yöneticisi Aziz Yural'ın Şırnak morgunda bekletilen cenazesi de, ailesi ve yakınları tarafından dün Cizre'de Kale Mahallesi'nde bulunan Şeyh Muhammed Nuri Cami bahçesinde toprağa verildi.

HDP'li vekil: Aileler cenazeleri teşhis etmeye gelemiyor

HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik, yasak boyunca Cizre ve Silopi'den Şırnak Devlet Hastanesi morguna otopsi yapılmak üzere 70 cenazenin getirildiğini ve hepsinin Cizre ve Silopi nüfusuna kayıtlı olduğunu söyledi:

"Bunların hepsinin ailesi de belli, adresi de. Dün biri 10, diğeri 20 yaşında olan, amca ve yeğen iki cenazeyi öldükleri yerden alıp hastaneye getirdik. Çocukların kim olduğu belli, aileleri bizi arayıp cenazeleri hastaneye götürmemiz istedi. Yasaktan dolayı aile evden çıkıp cenazeleri teşhis etmeye gelemiyor. Şimdi bu ikisine kimsesiz muamelesi yapacaklar ve aileleri olmadan defnedecekler."

İki gün önce Seve Demir ile birlikte sekiz kişinin cenazesini Şırnak hastanesinden alıp belediyenin soğuk hava deposuna götürdüklerini söyleyen Leyla Birlik, hastanede kalan sekiz cenazenin güvenlik görevlileri tarafından kaçırılarak gömüldüğünü ileri sürdü.

Telif hakkı .

11 cenazenin Habur Sınır Kapısı'nda bulunan soğutucularda tutulduğunu belirten Birlik, polisin aileleri telefonla aradığını, cenazeleri teslim almamaları durumunda yarın defnedileceklerini söylediklerini aktardı.

Bu arada 4 Aralık günü Silopi'de öldürülen Seve Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar'ın cenazeleri ailelerine teslim edildi.

Üç kadınla birlikte toplam 12 kişinin cenazesi de bugün öğlen saatlerinde Şırnak Merkez'de bulunan Şeyh Baki Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Açlık grevi devam ediyor

Öte yandan Diyarbakır Sur'da bulunan Mesut Tek, İsa Oran, Ramazan Ögün ve Rozerin Çukur'un cenazelerini almak için ailelerinin başlatmış olduğu açlık grevi 11. günde devam ediyor.

Diyarbakır Valiliği, cenazelerin alınması için Sur'da Dabanoğlu mahallesinde bulunan Çiftehan sokak için 12 Ocak 2016 Salı günü saat 14.30-16.30 arasında geçerli olmak üzere geçici olarak yasağı kaldırdı.

İHD ve Mazlumder yetkililerinden oluşan bir heyet, üç ambulansla birlikte söz konusu yere giderek cenazeleri almak istedi.

Ancak çok yoğun şekilde devam eden çatışmalar yüzünden, heyet cenazeleri almadan geri dönmek zorunda kaldı.

İlgili haberler