MHP'de muhalifler Bahçeli'ye rağmen kurultayda ısrarlı

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, partisinin kongresinin 18 Mart 2018'de yapılacağını açıklamasına muhaliflerden tepki geldi.

Twitter hesabından bir açıklama yapan eski MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, "ülkücülerin, sevginin benlikten güçlü olduğunu ispatlayacaklarını" belirtti.

Akşener daha önce genel başkan adaylığı ile ilgili olarak, "ülkücü iradenin üzerine yükleyeceği her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu" söylemişti.

TIKLAYIN - BAHÇELİ OLAĞANÜSTÜ KONGRE KAPISINI KAPATTI

TIKLAYIN - MERAL AKŞENER ADAYLIĞA HAZIR

Oğan: Ülkücü irade hiçe sayılamaz

Bu sabah yazılı bir açıklama yapan eski MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, "hiçbir kişi ya da kurumun ülkücü iradeyi hiçe sayamayacağını" belirti.

Bahçeli'nin sözlerini şaşkınlıkla karşıladıklarını kaydeden Oğan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Siyasi Partiler Kanunu ve MHP Tüzüğü hukuken yeterli imzanın sunulması halinde olağanüstü kurultaya gidilmesini bir zorunluluk olarak görmektedir.

"Milliyetçi Hareket Partisi yönetiminin, ülkücü iradenin partimiz karar mekanizmalarında tecelli etmesini sağlamak yerine delege imzalarını tanımayacağını beyan etmesi ve ülkücü iradeye kurultay salonu yerine mahkeme salonlarını işaret etmesi ülkücü liderlik sorumluluğuyla bağdaşmamıştır."

Aydın: Geri adım atmayacağız

Sinan Oğan gibi MHP genel başkanlığına adaylığını açıklayan eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın da, olağanüstü kurultay talebinin yasaya ve tüzüğe dayanan, haklı bir demokratik talep olduğunu söyledi.

Telif hakkı Sinan Onus

Koray Aydın, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, geri adım atmayacaklarını söyledi.

Aydın, "Ülkücü iradenin gereğini yerine getirmek üzere büyük kurultay delegesi arkadaşlarımızdan aldığımız imzaları belirlediğimiz takvime göre önümüzdeki hafta sonunda tek klasörde birleştirip, usulüne uygun olarak Genel Merkeze sunacağız" dedi.

Bahçeli dün partisinin Kızılcahamam Kampı'nda düzenlediği basın toplantısında, MHP kongresi ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

"Ondan (18 Mart 2018'den) öncesi bizi ilgilendiren bir konu değildir. İmzayı kim ne kadar toplarsa toplasın müracaatı halinde kabulü mümkün olmayacak ve yasal haklarını kullanma yolu da açık olacaktır. Bizimle değil, mahkemelerle haklarını savunmalarını tavsiye ederiz.

"Başkalarının imza toplama hakkı kadar, parti yönetiminin de partiyi kargaşaya, birtakım kırgınlıklara sebebiyet vermeyecek bir anlayış içinde hareket etme görevi vardır."

Telif hakkı AP

7 Haziran'da yüzde 16,29 oy alan MHP'nin oy oranı 1 Kasım'da yaklaşık yüzde 12'ye düşmüştü.

MHP'nin milletvekili sayısı da 80'den 40'a inmişti.

İlgili haberler