Almanya'dan vatandaşlarına Türkiye seyahati uyarısı

Telif hakkı Reuters

Almanya Başbakanı Angela Merkel Sultanahmet Meydanı'ndaki intihar saldırısı için "Terör çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi" dedi.

"Bugün İstanbul vuruldu. Daha önce de Paris, Tunus ve Ankara vurulmuştu. Uluslararası terör insanlık dışı yüzünü bir kez daha gösteriyor" diyen Merkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek saldırı hakkında bilgi aldı.

Anadolu Ajansı'nın Başbakanlık yetkililerine dayandırdığı haberine göre Davutoğlu, hayatını kaybeden 10 kişiden çoğunluğunun Alman vatandaşı olması sebebiyle üzüntülerini ve taziyelerini iletti.

Yetkililer, "Terörün tüm ülkeleri hedef aldığını belirten Başbakanımız uluslararası terör örgütleri ile mücadelede kararlılığımızı vurgulamış, Alman yaralıların tedavisi için gereken herşeyin yapılmakta olduğunun da altını çizmiştir. Sayın Başbakanımız soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğünü, gerekli bilgilerin de Alman yetkililerle paylaşılacağını ifade etmiştir" açıklaması yaptı.

TIKLAYIN - SULTANAHMET'TE BOMBALI SALDIRI: 10 ÖLÜ

TIKLAYIN - SULTANAHMET SALDIRISININ TANIKLARI ANLATTI

8'i Alman vatandaşı toplam 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda yaralanan 15 kişi içerisinde de Alman vatandaşları olduğu belirtiliyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı ise Sultanahmet'teki patlamanın ardından vatandaşlarını Türkiye'ye yapılacak seyahatler konusunda uyardı.

Uyarıda vatandaşlardan acilen kalabalık ve kamuya açık yerlerden, gösterilerden ve turistik mekanlardankaçınmaları istendi.

Vatandaşlara seyahatler ve güvenlik uyarıları konusundaki güncel gelişmeleri takip etmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Alman basınında 1. haber Sultanahmet saldırısı

Alman basını da saldırıyı haber bültenlerinin ilk sırasından duyurdu.

Der Tagesspiegel, "İstanbul'daki saldırıda en az 10 ölü" başlığını kullanırken, ölenler arasında büyük olasılıkla Almanların da bulunduğundan endişe edildiğini yazdı.

Frankfurter Rundschau gazetesi ise Sultanahmet'teki patlamayı, "Güvenlik güçleri saldırının arkasında IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) bulunduğunu tahmin ediyor" başlığıyla duyurdu.

Haberde Türkiye'de geçen yıl çok sayıda intihar saldırısının olduğu, bunların çoğunu IŞİD'in düzenlediği belirtildi.

Süddeutsche Zeitung konuyla ilgili haberine "Erdoğan patlamadan Suriyeli intihar saldırganlarını sorumlu tuttu" başlığını attı.

Die Welt ise Alman Dışişleri Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın patlamanın intihar saldırısı olduğu açıklamasını verdi.

İlgili haberler