Merkel: Sultanahmet'te 8 Alman vatandaşı öldü

Telif hakkı Reuters

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Sultanahmet'teki intihar saldırısında 8 Alman vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi.

Merkel, "Berlin'in de terörle mücadelede kararlılığını sürdüreceğini" belirtip hayatını kaybedenlerin ailelerine "Yalnız değilsiniz, biz sizin yanınızdayız" mesajı verdi.

Almanya Başbakanı, "Türkiye ile dayanışma duygusu içindeyiz" dedi ve "Paris, veya Kopenhag veya İstanbul, bu tip saldırıların hedefi aynı: Bizim özgür hayatımız ve özgür toplumumuz" diye konuştu.

TIKLAYIN: ALMAN BASINI TÜRKİYE'DE GÜVENLİĞİ SORGULUYOR

TIKLAYIN: ALMANYA'DAN VATANDAŞLARINA SEYAHAT UYARISI

TIKLAYIN: SALDIRGAN 'SURİYE KÖKENLİ IŞİD MENSUBU'

Merkel, "Teröristler özgür halkın düşmanları, Suriye'de olsun, Türkiye'de olsun, Fransa veya Almanya'da olsun, insanlığın düşmanları" dedi.

Almanya Başbakanı Merkel önceki açıklamasında da Sultanahmet Meydanı'ndaki intihar saldırısı için "Terör çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi" ifadelerini kullanmıştı.

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Merkel'i aradığını ve taziyelerini ilettiğini bildirdi.

Haberde, Erdoğan'ın 'yaralıların tedavisi için gereken her şeyin yapıldığını' söylediği aktarıldı.

Merkel ayrıca, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek saldırı hakkında bilgi aldı.

Anadolu Ajansı'nın Başbakanlık yetkililerine dayandırdığı haberine göre Davutoğlu, hayatını kaybeden 10 kişiden çoğunluğunun Alman vatandaşı olması sebebiyle üzüntülerini ve taziyelerini iletti.

İlgili haberler