Doping raporu varan 2: Diack ailesi ve Alptekin

Telif hakkı AP

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı WADA, dün atletizmde özellikle Rusya odaklı sistematik doping yapıldığı ve buna Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından gözyumulduğuna dair iddialarının değerlendirildiği bağımsız komisyon raporunun ikinci kısmını kamuoyu ile paylaştı.

Raporun birinci kısmında Rus atletizminde sistematik doping yapıldığı ve IAAF başkanı Lamine Diack'ın iki oğlu ile beraber rüşvet karşılığı pozitif doping bulgularını hasıraltı ettikleri açıklanmıştı.

Bunun en önemli sonucu Rusya'nın Atletizm Federasyonu'nun IAAF üyeliği askıya alınması ve Rus atletlerin, büyük ihtimalle Rio 2016 olimpiyat oyunları da dahil olmak üzere, uluslararası müsabakalardan men edilmesi oldu.

Raporun ikinci kısmında 4 unsur öne çıkıyor:

IAAF ve Dünya Atletizminin Çöküşü

Rapor öncelikle IAAF eski başkanı Senegalli Lamine Diack'ın iki oğlu Papa Masada Diack ve Khalil Diack, hukuk danışmanları Habib Cisse, Rusya Atletizm Federasyonu başkanı ve IAAF veznedarı Valentin Balakhnichev ve IAAF dopingle mücadele sorumlusu Gabriel Dolle'nin IAAF'ı nasıl, teşbihte hata olmaz, bir "mafya gibi" yönettiğini gösteriyor.

Telif hakkı

Komisyonun ulaştığı sonuç, Lamine Diack'ın başkanlığında IAAF'ın kurumsal denetim açısından tamamen çöktüğü, para ve şantaj karşılığı dopingli atletlerin aklandığı, türlü yolsuzlukların başgösterdiği bir sistem ile mücadele edebilecek yapıdan yoksun olduğu.

Cezai soruşturma altında bulunan Diack ailesi bir kenara, rapor, atletizmin bisiklet sporunda 90'lardan başlayarak Lance Armstrong doping skandalı ile zirveye ulaşan haline benzer bir durumda olduğunu gösteriyor.

Dolayısıyla, bisikletteki tecrübeler ışığında "olaylar kesinlikle göründüğünden daha kötü" demek yanlış olmayacak.

Böyle bir çıkarım, bizi IAAF'ın başkanı, raporun sunumunu bizzat salonda dinleyen Britanyalı Sebastian Coe'nun atletizmi bu çukurdan çıkarmak için doğru kişi olup olmadığı sorusuyla karşı karşıya bırakıyor.

Sebastian Coe Doğru Kişi mi?

Raporun sonuçlarından belki de en önemlisi, IAAF yönetim kurulunun atletizmde doping kurallarının ihlalinden haberinin olmamasının mümkün olmadığı vurgusu.

Geçen yıl IAAF başkanı seçilmeden önce 2007'den 2015'e kadar Lamine Diack'ın asbaşkanlığını yapmış olan Coe, 2003'ten beri de IAAF yönetim kurulu üyesi. Ayrıca raporda Coe'nun sağ kolu, geçtiğimiz Aralık'ta skandala dahli nedeniyle görevini bırakmak zorunda kalan IAAF sözcüsü Nick Davies'in Diacklar ile yakın ilişkisi de vurgulanıyor.

Bu bağlamda belki toplantının en şaşırtıcı kısmı da, WADA komisyonu başkanı Richard Pound'un önce yukarıdaki “yönetim kurulunun kesin haberi vardı” anlamında ifadeyi tekrarlayıp, akabinde “atletizmi yönetecek Coe'dan iyisini bilmiyorum, bütün bir yönetim kurulunun toplu suçu tek kişiye yıkılamaz” demesi oldu.

Telif hakkı AP

Coe ise kendisinin hiçbir şeyden haberi olmadığını iddia etmeye devam ediyor.

Raporun açıklanmasını müteakiben “iflas etmiş bir kurumuz. Daha önce olayın vehametini anlamadığımı düşündüren ifadelerde bulunduysam üzgünüm” diyen Coe, IAAF'ın yayınladığı bir basın bildirisinde de “geçmişi değiştiremeyiz, ama oders alıp hataları tekrar etmemekte kararlıyım” sözlerini kullandı.

Aslı Çakır Alptekin ve Türk Atletizmi

Raporun birinci bölümünde, verilerin derlendiği son yıl 2013'te dünyada Rusya'dan sonra en çok doping vakası görülen ikinci ülkenin Türkiye çıktığını hatırlatalım.

Raporun ikinci bölümünde Diackların rüşvet sistemini anlatmak için Aslı Çakır Alptekin'e de özel bir kısım ayrılmış.

Bu kısımda son derece detaylı ve bir kronoloji ile IAAF'ın elinde pozitif doping bulgusu olan Alptekin ile Londra 2012 olimpiyatı sonrasında IAAF başkanı Lamine Diack'ın oğlu Papa Masada Diack tarafından irtibata geçildiği, Kasım 2012'de önce Monaco'da, sonra İstanbul'da buluşulduğu anlatılıyor.

Alptekin'in kulübü Üsküdar Belediyespor'un Başkanı ve iki yöneticisinin de bulunduğu görüşmelerde Diack'a ilk etapta 35 bin Euro ödenmiş.

Telif hakkı AP

Bundan sonra Aralık 2013'te Türkiye Atletizm Federasyonu disiplin kurulu “Alptekin'e ceza verecek bir durum yok” kararı çıkarıyor. IAAF'ın bu karara itiraz için 45 günlük süresi var.

Bu 45 gün içinde, bu sefer Khalil Diack, iki defa Türkiye'ye gidiyor.

Raporda anlatıldığına göre 20-25 bin Euro seyahat masrafları Alptekin ailesi tarafından karşılanıyor.

Eski Türkiye Atletizm Federasyonu başkanı da olaya dahil olarak, Khalil Diack ile Alptekinler arasında iletişimi sağlıyor.

Ama Diack ile görüşmelerden başka sonuç çıkmayınca, IAAF, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS'a başvurarak, Alptekin'in 8 yıllık spordan men cezasına giden yolu açıyor.

2020 Olimpiyat Oyunları Adaylık Rüşveti

Raporda ayrıca, Alptekin grubu ve Khalil Diack ile yapılan görüşmeler sırasında 2020 olimpiyat adaylığında Lamine Diack'ın desteğini, Türkiye'nin 4-5 milyon dolarlık sponsorluk ödemesi yapmayı reddettiği için kaybettiği iddiası da mevcut.

Görüşme kayıtlarına göre, Japonya'nın bu ödemeyi yaptığı belirtiliyor.

Telif hakkı Reuters

Eylül 2013'te yapılan 2020 oyunları oylamasında, Türkiye, birinci turda Madrid'i elemiş, ikinci turda ise Tokyo'ya 60-36 oyla geçilmişti.

Lamine Diack bir değil, çevresiyle birkaç oy olabilir, fakat İstanbul'a olimpiyat getirecek durumda olmadığı aşikar.

Bununla beraber, rapor sunumunda komisyon üyesi Richard McLaren'ın 2009-2019 arasındaki her atletizm dünya şampiyonası oylamasının, tam da Diack ailesinin şampiyona karşılığı rüşvet almış olması ihtimali nedeniyle incelenmesi gerektiğini vurguladığını da belirtmek gerek.

'İç karartıcı sonuç'

Atletizm sporunun saygınlığını bir kenara, rapor Rio olimpiyat oyunlarının düzenlendiği yıl Türk sporunun bulunduğu noktayı göstermesi açısından son derece iç karartıcı.

Sene başlayalı geçen sadece 2 hafta içinde kadın voleybol milli takımı Rio'ya gitme hakkını kaybetti, Türkiye'nin tek kıta bisiklet takımı Torku Şekerspor kapatıldı, Aslı Çakır Alptekin skandalı da Türkiye'nin doping konusundaki imajını daha da kötüleştirecek şekilde, bütün boyutları ile ortaya döküldü.