Çin'den 870 kişilik "yaşayan buda" listesi

Telif hakkı Getty

Çin "sahte" budaların önüne geçmek için ilk defa "yaşayan gerçek buda" listesi yayınladı.

870 budanın isim, resim ve konumlarından oluşan liste Çin'in din ve devlet işlerinden sorumlu kurumunun internet sitesinde yayınlandı.

Çin'in din işlerinden sorumlu kurumu amaçlarının Tibet Budizmini kötüye kullanan "sahte" budaların, inançlı insanlardan para sızdırarak sahtekarlık yapmalarını engellemek olduğunu açıkladı.

Listede yer alan Drukhang Thubten Khedrup isimli buda, devlet ajansına yaptığı açıklamada "Yaşayan bir buda olarak, bundan gerçekten mutluyum" dedi.

Çin'in ruhani kataloglama girişimi, "Tibet'e karışmak için bir başka bahane bulunduğu" eleştirilerini de beraberinde getiriyor.

Af Örgütü'nden Nicholas Bequelin listenin yayınlanacağının açıklandığı geçen Aralık ayında Time dergisine yaptığı yorumda "Yaşayan Buda veritabanı ile reenkarnasyon politikası, mevcut Dalai Lama'dan sonra olacakları kontrol etme hamlesi" dedi.

Yaşayan buda ne demek?

Tibet'in mevcut ruhani lideri 14. Dalai Lama Tenzin Gyatso, Budist inançlarına göre ölmüş ve işine devam etmek için reenkarnasyonla yeniden doğmuş bir Lama (rahip) olarak kabul ediliyor.

Başarısız bir ayaklama girişimi ardından 1960'lardan beri Hindistan'da yaşayan Dalai Lama sık sık Pekin'le ters düşüyor.

1995 yılında Dalai Lama da Pekin yönetimi de farklı gençleri Tibet Budizminin ikinci önemli görevi olan Panchen Lama'lığa atamıştı.

Tibet Budizm inançlarına göre "Tulku" olarak da bilinen yaşayan budalar ise kutsal sayılan Tibetli bilgelerin dünyaya yeniden gelmiş hali.

Yaşlı bir buda öldükten sonra kıdemli lamalardan oluşan bir komite, yeni budayı çocuk yaşta seçiyor.

Budanın öldüğü günlerde doğan çocukları inceleyen komite ölen budanın reenkarnasyonu olduğuna inanılan bir erkek çocuğu seçiyor ve bu çocuk merhum budanın öğrencileri tarafından yetiştiriliyor.

Çocuk; rüyalar, gökkuşağı gibi işaretler ya da yaşlı budanın ölüm döşeğindeki sözlerine göre bulunabiliyor.