Davutoğlu Londra'da: Türkiye yatırımcılar için güvenli liman

Telif hakkı AP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin 1 Kasım'daki seçim zaferi sonrası ilk kez Londra'da uluslararası yatırımcılarla bir araya geldi.

Bloomberg HT'nin düzenlediği toplantıda konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin yerli ve yabancı yatırımcılar için güvenli bir liman olduğunu söyledi.

Bu durumun süreceğini vurgulayan Davutoğlu, "En önemli şey siyasi istikrar" dedi.

Geçen yıl Türkiye'de iki seçim yapılmasına karşın popülist politikalara yönelmediklerini, sıkı mali politikayı sürdürdüklerini söyleyen Davutoğlu, son seçimlerle istikrarsızlığı geride bıraktıklarını vurguladı.

Davutoğlu "1 Kasım'dan itibaren dört yıllık süre var önümüzde. Bu da ekonomik planlarımız açısından büyük avantaj sağlıyor" diye konuştu

Bloomberg'in ofisindeki toplantıya 200'e yakın yatırımcı katıldı.

2002-2015 yılları arasında İngiltere'den 8,5 milyar dolar yatırım çeken Türkiye, yetersiz bulduğu bu rakamı artırmak istiyor.

'Liranın değer kazanmasını bekliyorum'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra gezisi sırasında Bloomberg international televizyonunun canlı yayınına da katıldı.

Davutoğlu, Türk Lirasındaki düşüşün küresel koşullardan kaynaklandığnı, açıkladıkları reform paketi ile birlikte değer kazanmasını beklediğini söyledi.

Başbakan, "Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmasını bekliyor musunuz?" sorusuna da, "Bizim Merkez Bankamız da diğer Merkez Bankaları gibi bağımsız. Göstergelere bağlı olarak, gerekli tedbirleri alacaklarından eminim" yanıtını verdi.

Londra'da Bank of America Merrill Lynch tarafından düzenlenen 16. Türkiye Yatırım Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan Davutoğlu, yatırım bankası Goldman Sachs'ta da bir konuşma yapacak.

TIKLAYIN - İNGİLTERE'DE 25 YAZARDAN CAMERON'A TÜRKİYE MEKTUBU

Başbakan Cameron ile görüşecek

Çalışma ziyareti için dün Londra'ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, akşam konakladığı otelde Britanya Müslüman Konseyi ve TÜRKEN Vakfı heyetlerini kabul etmişti.

Davutoğlu bugün de İngiltere Başbakanı David Cameron ile resmi konutunda bir araya gelecek.

Başbakan akşam da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun düzenlediği akşam yemeğine katılacak.

Yarın İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House'da bir toplantıya katılacak olan Davutoğlu, daha sonra katılacağı Dünya Ekonomik Forumu Toplantısı için İsviçre'nin Davos kentine geçecek.

İlgili haberler