20 Ocak İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Londra ziyaretinde İngiliz gazetecilere yaptığı açıklamalar var.

Gazeteler, Davutoğlu'nun Suriye'ye ilişkin konuşmasında "PYD'nin barış görüşmelerine katılmayacağı, çünkü PYD'nin Esad rejimin suç ortağı olduğu" yönündeki sözlerini öne çıkarıyor.

Independent gazetesi "Türk Başbakan Kürtleri Suriye görüşmelerinin dışında tutmak istiyor" başlıklı haberinde şu ifadeleri kullandı:

"Ahmet Davutoğlu ABD tarafından IŞİD'e karşı en etkin mücadeleyi veren grup olarak gördüğü YPG'nin PKK'yla çok yakın bağlantıları olduğunu belirtti ve 'Türkiye'ye doğrudan tehdit oluşturduğunu' söyledi."

Haberde, Türk hükümetinin sert tutumunun, gelecek hafta Pazartesi günü Cenevre'de başlayacak olan ve tüm tarafların katılımının beklendiği Suriye barış görüşmelerinin önünde "engel" oluşturduğu yazıyor.

Guardian gazetesi de Davutoğlu'nun ülkede iki buçuk milyon Suriyeli bulunduğunu belirtip barış görüşmeleriyle ilgili "Türkiye'den daha fazla söyleyecek sözü olan ülke yoktur" açıklamasını başlığa taşıdı.

Gazete ayrıca Davutoğlu'nun "Esad, Şam'da oturmayı sürdürdükçe hiçbir Suriyeli ülkesine dönmeyecektir" sözlerine de yer verdi.

PYD'ye ilişkin de "PYD gerçek bir muhalif değildir. PYD ile rejim arasında yakın bir işbirliği var" dediği kaydedildi.

Habere göre Davutoğlu, "Yaklaşık 700 bin Suriyeli çocuk Türkiye'de eğitim görüyor ve sağlık hizmetleri tüm Suriyeliler için ücretsiz. Türkiye'de mülteci karşıtı, göç karşıtı veya yabancı karşıtı protestolar göremezsiniz" diye konuştu.

Times gazetesi de Davutoğlu'nun 'PYD'nin görüşmelerin dışında tutulacağı' sözlerini öne çıkardığı konuyla ilgili haberine, "Türk Başbakan'ın Kürtleri veto etmesiyle Suriye barış görüşmeleri tehlikede" başlığı atıyor.

Haberin ilgili kısmında Kürtlerin ABD'nin müttefiki olduğu ancak Türkiye'nin PKK'yla bağlantılı olmakla suçladığı ifade edilirken Suriye'ye ilişkin de şu satırlar var:

"Suriye'de de Kürtlere şüpheyle bakılıyor. Suriyeli muhalif gruplar, Kürtlerin Sünni Arapların üzerinden kuzeyde kendi özerk bölgelerini oluşturma gündemini takip ettiklerini iddia ediyor ve PYD'nin Rusya ve rejimle muğlak ilişkiler kurduğunu söylüyorlar."

Haberde PYD'nin geçen ay Suudi Arabistan'da laik ve İslamcı grupların bir araya geldiği görüşmelerin de dışında tutulduğu hatırlatılıyor.

Times, "Ana akım Suriyeli siyasi muhalefet de Rusyaları, muhalif safların arasını bozmak için Kürtleri kullanmakla suçluyor" diyor.

'Kürt sorununa dair siyasi hava ve medya'

Independent gazetesinin Güneydoğu'daki gelişmeleri ve izlenimleri aktardığı yazı dizisinin son bölümünde Kürt sorununa ilişkin ülkedeki siyasi havayı ve medyayı ele alıyor.

Laura Pitel imzalı haberin girişinde, kendisini öğretmen olarak tanıtan Ayşe Çelik'in Beyaz Show'a telefonla bağlanarak "Çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın" sözlerinden sonra hem Ayşe Çelik hem de program hakkında soruşturma açıldığı hatırlatılıyor.

Gazetenin haberine göre, insan hakları savunucuları ve uzmanlar güneydoğuda ölen sivillerin sayısının 100 olduğu tahmininde bulunuyor.

Ülkedeki siyasi iklimi ve medyayı ele alan habere göre "Gazeteciler, medya üzerindeki ciddi baskının haber kaynakları arasında otosansüre neden olduğunu söylüyor."

"Türkiye'nin 'kazanan her şeyi alır' siyasi geleneği muhalefete hiçbir zaman çok alan bırakmadı, muhalifler, milliyetçilerin oylarını isteyen Erdoğan'ı kasten kutuplaştırıcı bir dil kullanmakla suçluyor" yorumu yapılan haberde, akademisyenlerin bildirisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bildiriye tepkisine de yer verilmiş.

Kürt sorununa dair tartışmaların AKP iktidarının öncesine dayandığı ifade edilen haberde "Ahmet Kaya da 1999 yılındaki ödül töreninde, bir sonraki albümünde Kürtçe şarkı olacağını söyledikten sonra Türkiye'den kovuldu" ifadeleri var. Haberin devamı şöyle:

"Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923 yılında kurduğu modern Türk cumhuriyetinin vizyonu daha dar etnik ve kültürel bir çerçeve temel alınarak oluşturulmuştu. Sosyolog Kenan Çayır, milliyetçilik konsepti öğreten kitaplarının 'farklılıklara yer vermediğini veya farklılıklara hoşgörü göstermediğini' söylüyor. Devleti veya orduyu eleştirmek, ülkenin temellerini sarsmakla eş görülüyor."

Muhabir, Sur'da öldürülen 16 yaşındaki Rozerin Çukur'un annesi Fakiriye Çukur'la görüşmüş. Haberde "Çukur, Rozerin'i öldürenin devletin keskin nişancısı olduğuna inanıyor.

Hükümet yanlısı medya ise PKK'yı suçluyor" diyor.

Rozarin'in cenazesine ulaşılamadığı için de "gerçekte ne olduğunu tespit etmenin imkânsız olduğu" yazıyor.

"Türkiye'nin Batılı müttefikleri bile sansür ikliminin ulusal fay hatlarını derinleştirdiği ve barış umutlarına zarar verdiği kaygısında" ifadesini kullanan muhabir, ABD Büyükelçisi John Bass'ın geçen hafta akademisyenlere yönelik saldırılarla ilgili yaptığı "Şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi teröre destek vermekle eşdeğer değildir" açıklamasına dikkat çekiyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Londra ziyaretinde akademisyenlerin Kürt sorunuyla ilgili 'resmin bütününü görmedikleri' ve Türkiye'nin 'çoğulcu bir toplum olduğu' yönündeki sözlerine de atıfta bulunulan haber Rozerin Çukur'un annesinin şu ifadeleriyle noktalanıyor:

"Eğer siviller öldürülmüyorsa bu insanlar kim? Anne olarak, kimsenin öldürülmesini, ölmesini istemiyorum. Barış istiyorum."

Can Dündar'dan AB'ye eleştiri

Guardian gazetesinde ayrıca, Can Dündar'la avukatları aracılığıyla iletilen soru ve cevaplarla yapılan bir röportaj var.

Gazetenin sorularını yanıtlayan Can Dündar, 'AB'nin göçmen akınını engellemek için Türkiye ile yakınlaşmasıyla kendi demokratik değerlerine ihanet ettiğini' söylüyor.

Dündar, AB'nin 'Erdoğan'nın demokrasiyi, insan haklarını, basın özgürlüğünü ve hukukun üstünlüğünü hiçe saymasına göz yummayı kabul etmesinin, kısa dönem çıkarları için AB'nin kendi temel prensiplerini göz ardı etmesi' anlamına geldiğini ifade ediyor.

İlgili haberler