21 Ocak İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Bugünkü İngiliz gazetelerinin çoğunun manşetlerinde, dünya borsalarında dün gözlenen önemli düşüşler var.

Yatırımcılar özellikle petrol fiyatında süren düşüşün küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesinden kaygılıydı.

Financial Times gazetesi manşetinde, borsalarda dünya çapında düşüş görüldüğünü kaydediyor.

Londra Borsası'nda da FTSE 100 endeksinin yüzde 3,5 düştüğünü duyuruyor gazete.

Times gazetesi ise manşetinde, Londra Borsası'ndaki düşüş nedeniyle İngiltere'nin en büyük şirketlerinin değerlerinin dün 50 milyar sterlin (yaklaşık 71 milyar dolar) azaldığını bildiriyor.

FTSE 100 endeksinin son 4 yılın en düşük düzeyine geriledeğini kaydeden gazeteye göre, piyasalarda iflas korkusu var.

Manaşetindeki borsalardaki panik satışlara dikkat çeken Guardian gazetesi ise 2008'deki krizin tekrarından korkulduğunu belirtiyor.

Petrol fiyatlarının 2014 yazına oranla yüzde 70 azalarak 27 dolara düştüğünü hatırlatmış Guardian...

Diğer gazetelerin manşetlerine gelince...

Independent, İran'daki cezaevlerinde bulunan üç İngiliz vatandaşının serbest bırakılması çağrılarının arttığını duyuruyor.

Bu kişilerden ikisi ölüm döşeğinde.

Tahran yönetimi hafat sonunda İran'a yönelik uluslararası yaptırımlarım kalkmasıyla, aynı zamanda ABD vatandaşı olan dört kişiyi serbest bırakmıştı.

Independent, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin İngiltere Başbakanı David Cameron'a, hapisteki İngilizlerin durumlarını "dikkatli bir şekilde" inceleyeceğini söylediğini belirtiyor.

Daily Telegraph'ın manşeti ise "İngiltere'ye insan hakları bileti".

Gazete, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin dün aldığı İngiltere aleyhindeki kararı duyuruyor.

Mahkeme, Fransa'nın Manş Denizi kıyısındaki liman kenti Calais'de mahsur kalan göçmenlerin, İngiltere'de yaşayan yakınlarının yanlarına gelebileceklerine hükmetmişti.

Fisk: Pakistan'daki katliam Erdoğan için kötüye işaret

Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk ise bugünkü yazısında İslamcıların Pakistan'da eski müttefiklerine sırt çevirmesinin Türkiye için de bir uyarı olması gerektiğini yazıyor.

Robert Fisk'in gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan analizi, Pakistan'ın Peşaver kenti dışında dün bir üniversitede yaşanan katliamın hatırlatılması ile başlıyor.

Fisk'e göre dünkü olay, Pakistan'ın, Başbakan Navaz Şerif'in iddia ettiği gibi "terörizmi fethetmekten" çok uzak olduğunu gösteriyor ve yine Fisk'in deyimiyle Şerif'den "çok daha kibirli" olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de kötüye işaret.

Robert Fisk yazısında şu yorumu yapıyor:

"Türkiye, Suriye'den gelen yabancı savaşçıların ve kaçakçıların sınırlarını bir kanal olarak kullanmasına izin verdi. Tıpkı Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı 1979'da işgal etmesinin ardından Pakistan'ın yaptığı gibi. Şimdi ise tıpkı Pakistan gibi insanlarına yönelik şiddetli saldırılara maruz kalıyor."

Independent'ın tecrübeli muhabiri kendi ifadesiyle "Erdoğan hükümetinin", tıpkı Pakistan Cumhurbaşkanı Ziya ül Hak'ın 1970'li yıllarda yaptığı gibi giderek İslami karakterini daha fazla ön plana çıkardığını belirtiyor.

Robert Fisk'in yazısından bazı satırlar şöyle:

"Pakistan'ın güçlü istihbarat servisleri, Sovyetler Birliği ile savaşan mücahitlere silah gönderdiler, daha sonra da Taliban'la işbirliği yaptılar. Taliban, Pakistan ordusuna ve istihbarat kurumlarına sızmayı başardı. Şimdi ise Türkiye'de IŞİD'in bazı unsurları devletin aygıtlarına sızmış gibi görünüyor..."

"Navaz Şerif, Pakistan'ın 'terör belasını' yok etmek için birleştiğini söyleyip duruyor. Türkiye ise Rusya ile Amerika arasında Suriye yüzünden kendi 'Soğuk Savaşına' girişmiş durumda ve tıpkı Pakistan gibi aynı tehlikeli kartlarla oynuyor."

"Türklerin jokeri Kürtler ama kendi terörizm 'belalarının' hem IŞİD'i hem de Kürtleri içerdiğini iddia ediyorlar. İki silahlı grupla aynı anda mücadele etmek ise düşüncesizce alınmış bir karar."

'Erdoğan'a hakarete hapis' Guardian'da

İzmir'de 16 Mart 2014'te, o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'a, evinin balkonundan 'el hareketiyle' hakarette bulunduğu öne sürülen Filiz A, dün 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hakim Kemal Oruç cezayı ertelememiş, Filiz A. karardan sonrası ağlamıştı.

Guardian, Reuters ajansının haberi üzerinden bu gelişmeye internet sitesinde yer vermiş.

Gazete "kamu görevlisine hakaretin" Türkiye'de suç olduğunu hatırlatıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ise "Ülkenin en popüler ama aynı zamanda en bölücü siyasetçisi" olarak nitelendiriyor.

Guardian, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhaliflerince, eleştiriye tahammülü olmadığı ve lekelendiğini düşündüğü dönemlerde hızla dava açtığı gerekçesiyle de eleştirildiğini kaydediyor.

Haberde Erdoğan'ın daha önce kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle dava açtığı kişiler arasında; karikatüristler, gençler ve eski Türkiye güzeli Merve Büyüksaraç'ın da bulunduğu belirtiliyor.

'Emenike West Ham yolunda'

Daily Telegraph gazetesi ise Premier Lig kulüplerinden West Ham'in, Emmanuel Emenike'yi Fenerbahçe'den kiralamak istediğini ve görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanacağından emin olduğunu yazmış.

Gazete West Ham'ı çalıştıran eski Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic'in, Diafra Sakho ve Andy Carroll'ın sakatlıkları nedeniyle golcü krizi yaşadığını ve elindeki tek tecrübeli golcünün Nikica Jelavic olduğunu vurguluyor.

Daily Telegraph'ın haberinde, Hırvat golcüye Çin'den cazip bir teklif geldiği ve yerine bir futbolcu alınması halinde Jelavic'in satılabileceği belirtiliyor.

Gazeteye göre West Ham bu şartlarda, 28 yaşındaki Emenike'yi sezon sonuna kadar kiralamak istiyor.

Nijeryalı futbolcuyu satın almak isteyip istemeyeceğine ise sezon sonunda karar verecek.

Ancak West Ham'ın sezon sonunda santrafor mevkinde ilk tercihi muhtemelen Manchester City'den Wilfried Bony olacak.

Fenerbahçe, Emenike'yi sezon başında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Al Ain takımına kiralamıştı.

Emenike, Abu Dhabi takımında 15 maçta 9 gol attı.

Kiralık sözleşmesi ise ay başında sona erdi.

Emenike'nin Nijerya milli takımı formasıyla ise 37 maçta 9 golü bulunuyor.

İlgili haberler