Jimmy Savile raporunda 'BBC de eleştiriliyor'

Telif hakkı PA

2011'de hayatını kaybeden İngiliz televizyon sunucusu Jimmy Savile'in televizyoculuk kariyeri boyunca cinsel istismarda bulunduğu iddialarına yönelik hazırlanan bir raporun internete sızan taslak metninde BBC de yaşananları görmezden gelmekle suçlanıyor.

Henüz yayınlanmayan ancak internet haber sitesi Exaro'nun yayımladığı raporun taslak metninde, BBC'nin 'dokunulmaz yıldızları, gözardı etme politikası ve kuralların üzerinde yöneticileri vardı' deniyor.

BBC Genel Müdürü Tony Hall, Jimmy Savile'in BBC'de çalıştığı dönem için "BBC tarihinin kara bir sayfası" yorumunu yapmıştı.

Raporu hazırlatan hakim Janet Smith ise taslak raporun basına sızmasını eleştirdi ve 'hayal kırıklığına uğradım' dedi.

Taslak raporun üzerinden bir kez daha geçildiğini ve önemli değişiklikler yapıldığını söyleyen Janet Smith, "Raporun son halinin yayımı için BBC ile koordinasyon içerisinde çalışacağız. Böylece raporun içeriği de doğru biçimde kamuoyuna aktarılabilecek" dedi.

Tony Hall ise raporun son hali yayımlandıktan sonra açıklanan bulgular ışığında bir yol haritasını takip edeceklerini ifade etti.

Jimmy Savile kimdir?

1970 ve 80'li yıllarda Jimmy Savile İngiltere'nin en ünlü televizyon sunucularından birisiydi. Milyonlarca kişinin izlediği Top of the Pops ve Jim'll Fix It programlarını sunuyordu.

Ancak Savile 2011'de hayatını kaybetikten sonra hakkında yüzlerce kişiye cinsel istismarda bulunduğuna dair raporlar gelmeye başladı.

Yapılan araştırmalar sonucu Savile'in televizyon stüdyolarının soyunma odası bölümlerinde genç kadınlara tecavüz ettiği, kız ve oğlan çocuklarını taciz ettiği ve şöhretini kullanarak yüzlerce kişiyi istismar ettiği belirlenmişti.

2013'te Jimmy Savile'nin istismarlarını içeren raporda "İşlediği suçlar İngiltere tarihinde hiç görmediğimiz boyutlarda" deniyordu.

İstismarların 1940'lı yılların sonlarında başladığı ve Savile'in hayatının son yıllarına dek sürdüğü tahmin ediliyor.

'Kurbanlara Kulak Verin' adını taşıyan raporda, "Savile herkesin gözü önünde saklanıyordu. Hem şöhretini hem de hayır işlerini kullanarak korumasız kişileri kurbanı yaptı" deniyordu.

İlgili haberler