D.Bakır'da okul bahçesine bomba: 5 çocuk yaralandı

Telif hakkı Hurriyet

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi’ndeki Çelebi Eser Ortaokulu’nda bu sabah meydana gelen patlamada 5 öğrenci yaralandı.

Patlamaya okul bahçesine atılan el yapımı bir bombanın neden olduğu bildiriliyor.

Patlamanın karne dağıtımı günü okula giden öğrenciler henüz sınıflara girmeden meydana geldiği kaydedildi.

Yaralanan 5 öğrenci hastaneye kaldırıldıkları bildirildi. Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi'ne kaldırılan sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Ceniz Günay, beş çocuğun cam kesiklerinden dolayı hafif bir şekilde yaralandıklarını ve hayati tehlikelerinin olmadığını aktardı.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hürata, yaptığı açıklamada, olayda 5 öğrencinin yaralandığını, böyle mutlu bir günde yaşanan olaydan üzüntü duyduklarını söyledi.

Hürata, emniyet güçlerinin soruşturmayı sürdürdüğünü, olayda başka yaralananın olmadığını kaydetti.

Erdoğan: Akademisyenler kimlerin yanında olduklarını gösterdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, tek tesellinin can kaybı olmaması olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bugüne kadar okullarımızı yaktılar mı yaktılar, camilerimizi yaktılar mı yaktılar, bombaladılar mı bombaladılar, hastanelerimize bunu yaptılar, ambulanslar hakeza. Ambulans şoförlerimizi şehit ettiler mi ettiler. Tüm bunlar ortada ve bugünkü olay da adeta bunun bir zirvesi. ''

''Bugünkü saldırı bunların ne denli ahlaksız, ne denli alçak, ne denli adi olduğunu açık ve net ortaya koyuyor. 1128 imzaya çok ilginç bir cevaptır ve bu akademisyenler, sözde akademisyenler kimlerin yanında olduklarını çok açık net ortaya koyuyorlar. Karnelerini alan öğrencilere yapılan adice saldırının arkasında bunlar var.''

“Tek tesellimiz şu an itibarıyla o yavrularımızdan şehidimiz yok. Durumlarının iyi olduğuna dair haberi aldım. Bundan dolayı mutluyum.”

Avcı: Vahşet

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Diyarbakır'da okula yapılan saldırıyı 'vahşet' olarak niteledi.

Avcı, "Öncelikle çocuklarımıza geçmiş olsun diliyoruz. Bunun artık her hangi bir değerle, her hangi bir siyasi, kültürel, ideoloji, din, her ne ise, her hangi bir gerekçe ile gereklendirilebilecek olay değil. Bu tam bir vahşet, Bu tek örnek de değil. Daha önce tek bir okulumuza benzer saldırılar yapıldı. Biz zaten bu nedenle özellikle Cizre ve Silopi'de okulları tatil edip, öğretmenlerimizi hizmet içi eğitime alırken, istihbarat birimlerimiz bu tür saldırıların olabileceğine dair bilgiler vermiştik. Ben önce okuldaki öğretmenlerimize, öğrencilerimiz, vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum" dedi.

Demirtaş: Kınıyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtai, olayı 'net bir şekilde kınadıklarını' belirterek, çocukların bulunduğu bir okulun bahçesine yönelik böyle bir saldırının "tam bir vahşet anlayışı" olduğunu söyledi.

Bölgede yaşanan olaylara ilişkin etkili bir soruşturma yürütme olanağının olmadığını da belirten Demirtaş "Fail kim olursa olsun kınadığımızı belirtiyoruz ama faili ortaya çıkaracak etkili bir soruşturma yapılamayacağını da söylemek isterim" dedi.