Ege'de göçmen tekneleri battı: 20'si çocuk 44 ölü

Telif hakkı AP

Türk ve Yunan sahil güvenlik ekipleri Aydın'ın Didim ilçesinden yola çıkan ve Yunanistan'ın Farmakonisi ve Kalolimnos adalarına ulaşmaya çalışan göçmen botlarının kötü hava koşulları nedeniyle battığını açıkladı.

Yunan sahil güvenlik yetkilileri, 17'si çocuk 41 göçmenin cesedinin denizden çıkarıldığını açıklarken, Doğan Haber Ajansı da Türk sahil güvenliğinin Didim açıklarında 3 çocuğun cesedine ulaştığını söyledi.

Büyük kısmı Suriye ve Irak'taki savaşlardan kaçanlardan oluşan göçmenler, Türkiye'den kaçak yollarla Yunanistan'a, oradan da diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine giderek iltica başvurusu yapmaya çalışıyor.

TIKLAYIN - VİDEO: MÜLTECİ DRAMINDAN KÂR EDEN ÇETELER

TIKLAYIN - DAVUTOĞLU'NDAN AVRUPA'YA 'YÜKÜ PAYLAŞALIM' ÇAĞRISI

Telif hakkı Reuters

Uluslararası Göç Örgütü sadece 2015'te Akdeniz ve Ege'yi geçmeye çalışırken boğularak hayatını kaybeden göçmen sayısının 3 bin 770 olduğunu belirtiyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün Berlin'de Alman mevkidaşı Angela Merkel ise göçmen krizinin çözümü için bir kez daha biraraya geliyor.

Davutoğlu, görüşmeden önce Alman basınına yaptığı açıklamalarda, krizle mücadelede yükün paylaşılması ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye daha fazla yardım sağlaması gerektiğini söyledi.

İlgili haberler