PYD lideri Salih Müslim: Kürtler Cenevre'de masada olmalı

Telif hakkı bbc

Suriye'nin kuzeyinde büyük bir bölgede etkin olan PYD'nin (Demokratik Birlik Partisi) Eş Genel Başkanı Salih Müslim, Suriye barış görüşmelerine Kürtlerin davet edilmemesi durumunda Cenevre'de düzenlenmesi planlanan toplantının başarısız olacağını savundu.

Reuters haber ajansına konuşan Müslim, "Eğer Suriye'de etkin olan bazı kesimleer masaya davet edilmezse görüşmelerden yine sonuç alınamaz" dedi ve 2014'te yine İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen ancak sonuç alınamayan Suriye toplantılarını hatırlattı.

Müslim, "Eğer masada olmazsak görüşmeler başarısız olur. O yüzden herkesin temaslara dahil edilmesi gerek" diye konuştu.

Hafta başındaki İngiltere ziyareti sırasında Suriye barış görüşmelerini değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, PYD'nin barış görüşmelerine katılamayacağını, çünkü 'Esad rejimin suç ortağı' olduğunu söylemişti.

TIKLAYIN - PUTİN: SURİYE ORDUSU VE KÜRTLER BİRLİK OLMALI

Davutoğlu, "PYD gerçek bir muhalif değildir. PYD ile rejim arasında yakın bir işbirliği var" demişti.

Rusya'nın ise ABD ile yürüttüğü görüşmelerde PYD'nin toplantılara dahil edilmesi isteğini dile getirdiği biliniyor.

Daha önce 25 Ocak'ta başlaması kararlaştırılan barış görüşmelerinin, Suriye'deki hangi grupların toplantıya katılımına izin verileceği konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle tehlikeye girmiş durumda.

İsviçre'de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile temaslara devam eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Pazartesi günü (25 Ocak) Cenevre'de bir takım temaslar olacak. Ama asıl görüşmeler Salı ya da Çarşamba başlar. Buna sadece lojistik bir gecikme olarak bakıyoruz" dedi.

İlgili haberler