ABD’de hayata kar molası

Telif hakkı Reuters

“İki gün ekmek yemeseniz ölürsünüz sanki!” Arkamı dönüyorum, 50’li yaşlarının ortasında siyahi bir kadın, sadece kırıntıların kaldığı taze ekmek reyonundan paketli ekmek reyonuna doğru yüksek sesle söylenerek ilerliyor.

Kadını takip ederken gözlerim süt reyonuna takılıyor. Rafların ön tarafı tamamen boşaltılmış, listemdeki ürünün durduğu en üst rafın arkalarına ise benim gibi kısa boylu birinin ulaşması imkansız. Böyle bir günde yardım isteyecek bir market görevlisi bulmaksa daha da imkansız. Vazgeçiyorum.

Ve tam o sırada, kasa kuyruğunu fark ediyorum. Kasalardan uzak bir mesafede olmama rağmen koridorlarda yılan gibi kıvrılmış uzun bir sırada bekliyor, insanlar. Kuyruk ilerledikçe önlerinden geçtikleri raflarda bulunan ürünlerden de hangi ara kullanacaklarını hiç düşünmeden otomatik hareketlerle sepete atıp devam ediyorlar.

Telif hakkı AP

Listeme bakıyorum, dolabımdaki malzemeleri düşünüyorum ve alışverişi sonlandırıp çıkmaya karar veriyorum.

New York’ta günlük güneşlik bir Cuma günü yaşanan bu süpermarket macerası bir savaş filmini anımsatıyor. Oysa savaş falan çıkmadı, ABD’nin kuzeydoğusu için kar fırtınası alarmı verildi.

Başkentte olağanüstü hal

ABD’lilerin böyle durumlarda genellikle ilk refleksleri süpermarkete gidip, yiyecek stoklamak. Sonra eve kapanmak. Bir taraftan afet durumu ilan edilirken, diğer taraftan da bunu evde tembellik yapmak, hatta arkadaşları çağırıp film izleme partisine çevirmek için bir bahane olarak görenler de çok.

Telif hakkı Reuters

ABD’nin kuzeydoğusunda beklenen ve günlerdir uyarısı yapılan kar fırtınası Washington DC ve Pennsylvania civarında Cuma öğlen, New York’ta ise akşam saatlerinde başladı. Özellikle Washington DC için çok ciddi uyarı yapıldı ve mecazi değil, kelime anlamıyla olağanüstü hal ilan edildi. Kar fırtınasının yaklaşık 50 milyon kişinin hayatını olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Telif hakkı AP

En son 2012’deki Sandy Kasırgası sırasında kapatılan Washington DC metrosu kapatıldı, şehir içi otobüs seferleri durduruldu. Devlet daireleri Cuma günü tatil edildi. Neredeyse özel kurum ve şirketlerin tamamı iş yerlerini kapattı, çalışanlarını evden çalıştırdı.

Kar fırtınası federal başkentte olunca siyaset de durdu. Kongre yapılması planlanan oylamaları erteledi, Beyaz Saray düzenlenecek Madalya Töreni’ni erteledi.

Telif hakkı AFP

1922 rekorunun kırılması mümkün

Kar yağışının Pazar günü öğlen saatlerine kadar devam etmesi, ara ara gök gürültülü, tipi şeklinde sürmesi bekleniyor. Washington DC bölgesinde kar yüksekliğinin toplamda 40 ile 75 santimetre arasında olması tahmin ediliyor. Cumartesi sabah itibariyle ölçülen kar kalınlığı ortalama 30 santimetre. Bazı yerlerde yarım metreye kadar yükseliyor. Eğer 71 santimetreyi geçerse, bu, 1922 yılından bu yana Washington DC’de ölçülen en yüksek kar kalınlığı olacak.

Washington DC’deki bir arkadaşımı arıyorum, durumu sormaya. “Çok fena yağıyor ama merak etme evdeyiz” diyor ve hemen arkasından da ekliyor: “Koca şehri resmen kapadılar, istesek de evden çıkıp bir yere zaten.”

Telif hakkı European Photopress Agency

Ben Washington DC’dekileri merak ediyorum ama New York’taki durum da pek farklı değil. İlk etapta New York’un fazla etkilenmesi beklenmiyordu. Hatta yapılan tahminlerde kar kalınlığının 10-12 santimetre olacağı tahmin ediliyordu.

New York’ta kar ilk tahminlerden çok

Ancak Cuma öğleden sonra tahminlerin neredeyse tamamı revize edildi. Önce kar fırtınasının başlama saati Cumartesi sabah saatlerinden Cuma akşama çekildi. Kar kalınlığı tahmini de 30 ile 45 santimetreye yükseltildi. Cumartesi sabah itibariyle New York’un tam ortasında yer alan Central Park’ta ölçülen kar kalınlığı ise 15 santimetre.

New York’un beklenenden fazla etkilenmesi yetkilileri de harekete geçirdi. Şehirdeki kütüphane, hayvanat bahçesi ve akvaryum gibi turistik yerler haftasonu için kapatıldı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, gerekli önlemlerin alındığını, toplu taşıma sistemini mümkün olduğu kadar açık tutacaklarını söyledi ve halktan arabalarıyla yola çıkmamalarını istedi.

Yaratılan tüm bu alarm havasının temel nedeni ise kar yağışından çok, kuvvetli fırtınanın etkilerinden duyulan endişe. Fırtınanın zaman zaman saatte 100 kilometreye yakın bir hıza ulaştığı ifade ediliyor. Washington DC ve New York’ta henüz elektrik kesintileri yaşanmıyor ancak North Carolina ve New Jersey eyaletlerinde 200.000 kişi güne elektriksiz başladı.

Telif hakkı Reuters

New York civarında var olan bir diğer endişe de su baskınları. Özellikle de Long Island, Manhattan’ın güneyi ve New Jersey sahillerinde denizin yükselmesiyle su baskınları yaşanabileceği uyarıları yapılıyor.

Binlerce uçuş iptal

Kar fırtınası hava trafiğini de etkiledi. Philadelphia Uluslararası Havaalanı ve Washington DC’deki Dulles Havaalanı’nda Cumartesi günü yapılması planlanan tüm iniş ve kalkışlar durduruldu. American Airlines, bu bölgeye ya da bu bölgeden yapılan 700’den fazla uçuşunu iptal edildi. New York’taki üç havaalanı da açık. Ancak ciddi sayıda rötarlar ve iptaller yaşanıyor.

Telif hakkı AP

Özellikle geçen sene birkaç defa yapılan kar fırtınası uyarılarında yağışın beklenenin çok altında kalmasının ardından bu yıl tahminler tuttu ve ABD’nin kuzeydoğusu kara teslim oldu. Beklenen rekorların kırılıp kırılamayacağı, fırtınanın gerçek maliyeti ve boyutu Pazar günü yağış bu bölgeyi terk ettiğinde anlaşılacak. ABD’liler de ancak o gün taze ekmek yiyebilecekler.