Akademisyenler bildirisi yüzünden üniversiteden atıldı

Telif hakkı www.sendika8.org

11 Ocak'ta yayımladıkları bildiri ile Güneydoğu'da şiddetin son bulmasını isteyen ve PKK'yı eleştirmedikleri için hükümet tarafından eleştirilen 1128 akademisyenden, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nden Doç. Dr. Battal Odabaşı’nın görevine son verildi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörlüğü, "Barış için Akademisyenler" imzasıyla yayımlanan "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan Battal Odabaşı hakkında soruşturma açmıştı.

Odabaşı'dan imzasını geri çekmesi istenmişti.

Rektörlük, imzasını geri çekmemesi üzerine Odabaşı'nın ünivesite ile ilişkisinin kesilmesi kararını aldı.

Doç. Dr. Odabaşı, böylelikle bildiriye imza attığı için işine son verilen ilk akademisyen oldu.

TIKLAYIN - '3,5 GÜNDE HAYATIMIN AKIŞI DEĞİŞTİ'

'Ülkenin birlik ve beraberliğini zedeledi'

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Odabaşı'nın işine son verilmesi ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

''Üniversitemizin 'rektörlük onayı olmadan basın kuruluşlarına açıklama yapmama konusundaki' iç talimatlarına, İş Kanunu ve Borçlar Kanunu kapsamında yapılan hizmet sözleşmesinden kaynaklanan mükellefiyetlerine aykırı davranma ve üniversitemizle imzalamış olduğu hizmet sözleşmesinde yer alan '...ülkemizin birlik ve beraberliğini zedeleyici davranışlarda bulunma' vb durumlarda Üniversitenin sözleşmeyi tek taraflı ve haklı olarak feshetme hakkına dayanılarak hizmet sözleşmesi feshedilmiştir.''

'İktidara boyun eğmedim'

Karar sonrası Birgün gazetesine konuşan Doç. Dr. Battal Odabaşı ise iktidara boyun eğmediğini söyledi.

Battal Odabaşı, "Düşünce özgürlüğü ve ifade özgürlüğü bütün bir kavramdır. Bu bize Sokrateslerden Nazımlardan miras kalmıştır. Özellikle akademik dünya için, basın için, edebiyatçı için bu kavram çok daha özel bir anlam ifade ediyor. Bizler karanlıkta duran o ellere sahip çıkmaktan öte, o ellerden biri olmak istedik. Bize kısacası ‘Ya ekmeğinizi yada onurunuzu tercih edeceksiniz’ demiş oldular. Ben onurumu seçtim…" dedi.

Odabaşı ayrıca yasal yollardan tüm haklarını arayacağını belirtti.

İlgili haberler