Fransa: PYD Cenevre'ye davet edilmeyecek

Telif hakkı AFP

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye'nin kuzeyinde etkin olan Kürt PYD'nin (Demokratik Birlik Partisi) Cuma günü İsviçre'nin Cenevre şehrinde başlaması planlanan Suriye barış görüşmelerine çağırılmayacağını duyurdu.

Türkiye'nin katılımına karşı çıktığı PYD de dün yaptığı açıklamada herhangi bir davetiye almadıklarını açıklamıştı.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, PYD'nin silahlı yapılanması YPG'nin 'terör örgütü' olduğunu vurgulayarak müzakere masasında yer alamayacağını söylemiş ve "Cenevre'de PYD değil Suriyeli Kürtler olmalı" demişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, "Davetiyeler gitti. En çok sorunu PYD yaratıyordu. [Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Stefan] De Mistura bana PYD'ye davetiye göndermediğini söyledi" dedi.

Fabius, Cenevre toplantılarında muhalif gruplara Suudi Arabistan'ın desteğiyle Riyad'da uzlaşmaya varılarak oluşturulan heyetin öncülük edeceğini de belirtti.

Riyad heyeti son kararını vermedi

Ancak Riyad heyeti henüz Cenevre görüşmelerine katılıp katılmayacağı konusundaki son krarını vermiş değil.

Muhalefet heyeti, Suriye hükümeti ve Devlet Başkanı Beşar Esad'ın temsilcileriyle masaya oturmadan önce hava operasyonlarının durdurulmasını ve mahkumların serbest bırakılmasını talep ediyordu.

Ancak son bir hafta içerisinde Suriye ordusunun başta Lazkiye bölgesi olmak üzere ülkenin batısında ve güneyindeki operasyonları hız kazanmış durumda.

Haftasonundan bu yana Suriye ordusu Hizbullah militanları ile Rus hava operasyonlarının desteğiyle üç yerleşim yerini muhaliflerin elinden aldı.

Riyad heyetinin Cenevre görüşmeleriyle ilgili kararını bugün açıklaması bekleniyor.