28 Ocak İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Financial Times gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül için savcılığın müebbet hapis istemesiyle ilgili olarak "İddianame, Türkiye'de demokrasinin durumuyla ilgili kaygıları artırıyor" dedi.

Dündar ve Erdem, silah yüklü MİT tırlarıyla ilgili haber nedeniyle geçen Kasım'da tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Financial Times, soruşturmanın tamalandığını ve hazırlanan iddiaanamede Dündar ve Erdem'in casusluk yapmak, hükümeti zor kullanarak devirmeye çalışmak ve "terör örgütünü desteklemekle" suçlandığını aktarıyor:

Gazete şöyle diyor:

"İddianame, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerini canlandırmaya ve komşusu Suriye'de IŞİD'le savaşta ABD'nin sağlam bir müttefeki olmaya çalıştığı bir dönemde, ülkede demokrasinin durumuyla ilgili endişeleri artıracak. İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan müşteki olarak yer alıyor. İddianame, Türkiye'de medyada ve akademi dünyasında muhalif seslere yönelik baskının arttığı ve PKK'ya karşı operasyonların yoğunlaştığı bir dönemde geldi."

Gazete, bölgedeki güvenlik operasyonlarınason verilmesi çağrısı yapan 1100'den fazla akademisyen soruşturma başlatıldığını aktarıyor.

'Ruslar, Çelik'i Rabia'da arıyor'

Independent gazetesi, Kasım'da Türkiye tarafından düşürülen Rus savaş uçağının pilotlarından birini havada vurduğu öne sürülen Elazığlı Alparslan Çelik'in Rus hava kuvvetleri ve yerel milislerlerce Rabia kasabasında arandığını yazdı.

Gazete, Türkmen Dağı bölgesinde, stratejik öneme sahip olan kasabanın hafta sonunda Suriye ordusu tarafından geri alındığını hatırlatıyor. Independent, Çelik'in saflarında savaştığı Türkmenlerin son dönemde ağır kayplar verdiğini belirtiyor.

Haberde şöyle deniyor:

"Rusların desteğindeki Suriye ordusunun kazanımları Türkiye'yi kaygılandırıyor. Muhalefet güçlerinin ikmal yolları tehdit altında ve Türkiye, sınırının daha büyük bir bölümünü Esad'la paylaşmak zorunda kalabilir. Bölgede aralarında Türkmenlerin de olduğu birkaç grup yaşıyor. Ankara isyancı Türkmen tugaylarını destekliyor. Türkmenlerin davasına Alparslan Çelik gibi Türk milliyetçiler destek veriyor."

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusları Türkmenleri hedef almaması için defalarca uyarmıştı. Türkmenlerin durumu dünkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısında da ele alındı. Türk medyası, Lazkiye'deki Türkmen köylerinin etnik temizlik tehlikesiyle karşı karşı olduğunu yazıyor. Türk Kızılayı'ndan Dr. Kerem Kınık, Independent'a yaptığı açıklamada, Rus hava saldırıları ve çatışmaların sürmesi nedeniyle Lazkiye'de durumun çok 'hassas' olduğunu, isyancıların toprak kaybettiğini söyledi."

Kınık ve diğer yerel kaynaklar, Bayırbucak olarak bilinen bölgede, sivillerin Türkmen köylerini terk ettiğini, ancak 5-6 bin Türkmen sivilin Suriye sınırı yakınlarındaki kamplarda çok zor kuşullarda yaşadığını aktardı."

İlgili haberler