Cizre: Ambulanslar yaralılara neden ulaşamıyor?

Telif hakkı EPA

Şırnak'ta sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre ilçesinde bir evin bodrum katında bulunan yaralılardan bir kişinin daha yaşamını yitirmesiyle, buradaki cenaze sayısı 6'ya çıktı.

Ambulansların yaralıların bulunduğu bölgeye intikal etme girişimine ilişkin ise çelişkili haberler geliyor.

HDP'nin açıklamasında yaralıların ambulanslarla alınamamasıyla ilgili "Bugün saat 07.00'den 13.30'a kadar en az 10 kez ambulansın yaralıları alması girişimi Bakanlık tarafından verilen tüm taahhüt ve güvencelere rağmen durumda değişiklik yoktur. Olay yerine intikal için hareket eden ambulansa ateş açılması dahil, çatışma süsü verilerek her türlü engelleme çıkarılmaya devam etmektedir" dendi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise ambulansların günlerdir güvenli bölgede beklediğini söyledi.

Müezzinoğlu "Cizre'de güvenli bölgenin sınırında 24 saat ambulanslarımız nöbet bekliyor. Varsa yaralı, o güvenli bölgeye getirin. 4 tane şehidim var. 19 tane ambulans, roket ataralar, kurşunla… kullanılmaz hale getirildiyse, 29 ekibimiz alıkonulduysa, bunlarla ilgili kamuoyuna "bu ambulans ekibini niye kaçırdınız, insanlık suçu" diye bir açıklama duydunuz mu?" diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu "Bu sabah Cizre'deki baş hekimimizle ve 112 sorumlumuzla görüştüm. Cizre'de 112'ye gelen bin 693 çağrıdan bin 290'ına hizmet verilmiş" dedi ve ekledi:

"24 saat, dört gündür 84. kavşakta nöbet tutan iki ambulansımız var. İyi niyet olsa, bizim de sabah komuta merkezimizle görüştüğümüzde yaklaşık 400-500 metre gibi bir mesafe, yaralıyı oradan oraya getirebilirler ama dört gündür niyet yaralı değil. Niyet yaralı üzerinden kamuoyu algısı yürütmek."

BBC Türkçe'nin bugün öğlen saatlerinde telefonla ulaştığı HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız ise, yaralılarla dün yaptığı görüşmeler temelinde bölgede çatışma olmadığını söyledi.

Telif hakkı DHA
Image caption DBP'nin çağrısıyla Cizre'ye yapılmak istenen yürüyüşe polis gazla müdahale etti.

Sarıyıldız "O bölgede çatışma yok. Sadece zırhlı araçlar var. Ambulanslar bölgeye sevk edileceği zaman her ne hikmetse silahlar patlatılıyor" dedi.

Belediye ambulanslarının iki defa mahalleye girmeye çalıştığını, her defasında şiddetli patlama ve silah seslerinden dolayı geri dönmek zorunda kaldıklarını belirten Sarıyıldız "Mizansen yapıyorlar. Sanal çatışma yaratıyorlar" diye konuştu.

Sarıyıldız "PKK'lıların saldırılarından dolayı ambulansların mahalleye giremediği" haberlerinin de gerçeği yansıtmadığını, bölgede yalnızca güvenlik güçleri olduğunu ifade etti. TIKLAYIN - OĞLUNU TOPRAĞA VEREMEYEN CİZRELİ BABA: BİZE ÖLÜM DE Mİ YASAK?

HDP milletvekili şunları söyledi:

"Yaralılar bana 'Dışarıdan zırhlı araçlarla teslim olun çağrısı yapıyorlar' demişti. Hiç biri ayağa kalkıp dışarıya çıkabilecek durumda değil. Zaten çıkabilecek durumda olsalardı şimdiye kadar güvenli başka yerlere geçmiş olurlardı."

"Bırakın anneleri gidip çocuklarını sırtlayıp getirsin dedik, 'Hayır' dediler. Belediye ambulansı gitsin dedik, tamam dediler, sonra da sanal çatışma görüntüsü yaratıp gidişlerine engel oluyorlar."

Valilik de açıklama yaptı

Sarıyıldız, yaralıların enfeksiyon kaptığını, bazılarının kangren olduğunu, su ve gıda ihtiyaçları bulunduğunu söyledi.

Telif hakkı AFP

Buna karşın Şırnak Valiliği, dün Cizre'deki yaralılarla ilgili açıklamasında 'ambulans gönderilmesine izin verilmediği' haberlerinin asılsız olduğunu söylemişti.

Valilik açıklamasında "Bölücü terör örgütünün yaptığı patlayıcı tuzaklı barikatlar, hendekler ve ambulanslarımızla sağlık görevlilerimize yönelik silahlı saldırılar nedeni ile bahse konu adrese ambulanslarımız intikal edememiştir. Bu bakımdan ambulanslarımız en yakın yere intikal ettirilmiş ve varsa yaralıların bu noktaya getirilmesi istenilmiş, ancak tüm çabalarımıza rağmen yaralılar ve arayanlar tarafından bu çağrımıza olumlu cevap verilmemiştir" denildi.

Anadolu Ajansı da iki ambulansın 'PKK tarafından yollara yerleştirilen el yapımı patlayıcılar, kazılan hendekler ve açılan ateş nedeniyle' yaralıların bulunduğu eve yaklaşık 600 metre uzaklıktaki güvenli bölgede beklediklerini aktarıyor.

Konuyla ilgili Cizre Kaymakamlığı'na ve belediyeye telefonla ulaşma çabalarımız sonuçsuz kaldı.

Şırnak Valisi Ahmet Su da, konuyla ilgili yazılı basın açıklamasının mevcut olduğunu, bu yüzden özel bir demeç veremeyeceğini belirterek görüşme talebimize olumsuz yanıt verdi.

Cizre'ye yürüyüş girişimi

Şırnak Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler var: "İlimiz Cizre İlçesi'nde vatandaşlarımıza yönelik 112 acil servis ve diğer sağlık hizmetleri titizlikle ve aralıksız yürütülmektedir. Bu çerçevede 112 acil servis hizmetlerine gelen çağrılara ilgili sağlık personelimizce anında cevap verilmekte ve gereği yerine getirilmektedir."

"Bu bağlamda bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada; Cizre'de bir evin bodrumunda bulunduğu iddia edilen 30 yaralıya ambulans gönderilmesine izin verilmediği yönünde çıkan haberlerin tamamı asılsız ve gerçek dışıdır."

Diğer yandan, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana milletvekili Meral Danış Beştaş ve Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir'in İçişleri Bakanlığı'nda dün başlattıkları açık grevi devam ediyor.

Cizre'deki durumu protesto etmek için Nusaybin'den Cizre'ye yapılmak istenen yürüyüşe de polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) çağrısıyla düzenlenen yürüyüşe müdahale edilmesi üzerine Mardin Nusaybin'de nöbet eylemi başlatıldığı bildirildi.

İlgili haberler