IŞİD'den Şam'da Seyyide Zeynep türbesine saldırı: En az 60 ölü

Telif hakkı AFP
Image caption Seyyide Zeynep türbesi 2012'de de hedef alınmış, bombalı saldırıda hayatını kaybedenler olmuştu.

Suriye'nin en önemli Şii türbesi olarak kabul edilen başkent Şam'daki Seyyide Zeynep türbesi yakınlarında gerçekleşen üç bombalı saldırı sonucu en az 60 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Saldırıyı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi.

Suriye devlet televizyonu saldırılarda 100'ün üzerinde kişinin de yaralandığını aktardı.

Suriye devlet haber ajansı SANA'ya konuşan bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, militanların türbe yakınlarındaki otobüs garajında bomba yüklü aracı patlattığını aktardı.

Yetkili daha sonraysa iki intihar bombacısının kurtarma çalışmaları başlarken üzerlerindeki düzeneği havaya uçurduklarını belirtti.

Suriye'deki muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının Lübnan Hizbullahı'nın etkin olduğu bir Şam mahallesinde gerçekleştiğini de hatırlattı.

Suriye Başbakanı Vael Halki, saldırının 'terörist gruplar' tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, "Aldıkları üst üste yenilgilerin ardından moral yakalamayı amaçlıyorlar" dedi.

Seyyide Zeynep türbesi daha önce de silahlı gruplar tarafından hedef alınmıştı. Son saldırı Şubat 2015'te gerçekleşmişti.

Türbe yakınlarındaki saldırılar, İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye hükümeti ve muhalefet heyetlerinin Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla müzakereler yürüttüğü sırada gerçekleşti.

Cenevre'de bulunan Suriye'nin BM Büyükelçisi Beşar Caferi, "Patlamalar muhalefet ve terör arasındaki ilişkiyi bir kez daha ortaya koymuştur" dedi.

İlgili haberler