Rusya: Türkiye'nin sınır ihlâli iddiası provokasyon

Telif hakkı RIA Novosti

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konaşenkov, Türkiye'nin bir Rus savaş uçağının sınır ihlâli yaptığı yönündeki açıklaması için "provokasyon" dedi.

Konaşenkov'un Pazartesi günkü yazılı açıklamasında "Türk tarafının başlattığı histeri, bizim de 'asılsız propaganda' dediğimiz, büyük ölçüde önceden planlanmış bir provokasyona benziyor" ifadeleri yer aldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre sözcü, ayrıca Suriye Genelkurmayı ve Suriyeli bir muhalif grubun kendilerine ulaştırdığı bir videoda, 'Türkiye'nin Suriye sınırında bir köyü topçu ateşie tuttuğunun' görüldüğünü söyledi.

TIKLAYIN: 'RUS UÇAĞI TÜRK HAVA SAHASINI İHLÂL ETTİ'

Açıklamada, Rusya Savunma Bakanlığı'nın olayla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'nden, Nato'dan ve Pentagon'dan derhal bir açıklama beklediği belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Cuma günü Rus SU-34 tipi savaş uçağının Türk hava sahasını ihlâl ettiğini ve ihlâl öncesi uçağın Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edildiğini duyurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Petrov da gazetecilere savaş uçağını sınır ihlâlinde bulunmadığını söyledi.

Cumhrbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise haftasonu açıklamasında, Rusya'nın ihlâllere devam etmesi durumunda "sonuçlarına katlanır" dedi.

İlgili haberler