Caferi: Suriye'de federalizm söz konusu değil

Telif hakkı EPA

Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde hükümet heyetinin başkanlığını yapan Suriye'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Beşar el Cafer, Kürtlerin federalizm talepleriyle ilgili bir soruya, 'ortak katılımlı bir ulusal projeleri olduğunu, gündemlerinde federalizmin bulunmadığını' söyledi ve 'ülkenin bölünmesini hayal edenlere ateş düşürücü' tavsiye etti.

'Bölme hayalleri gören ateş düşürücü alsın'

Suriyeli yetkili, Erbil merkezli Rudaw TV'nin sorularını yanıtladı.

Caferi, Rudaw'ın Şam yönetiminin Suriyeli Kürtlerin federalizm taleplerine izin verip vermeyeceğine ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu görüşmelerdeki koşulumuz Suriye'nin Suriyelilerin olması. Bunu anlamalı ve ülkenin bölünmesini öngören tüm fikirleri aklınızdan çıkarmalısınız.''

"Bu tür fikirlere sahip olanlar, uykularında sayıklamalarına neden olan bu kötü ateşten kurtulmak için Panadol ya da Advil gibi ilaçlar kullanmalı."

Sosyal medyada fitil önerileri

Açıklamalar sosyal medyada tartışma yarattı.

Twitter ve Facebook'ta ilaç kullanımına değinen birçok esprili mesaj paylaşıldı.

YPG'nin ana bileşeni olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin Facebook sayfasında yorum yapan grup Sözcüsü Talal Silo da, fitil fotoğrafı paylaşıp "bir sabah, bir akşam" dedi.

Halepli bir Kürt sosyal medya kullanıcısı da bir avuç fitil fotoğrafıyla birlikte "Kobani'de imal edildi" mesajını paylaştı.

Suriye yönetimi yanlısı kullanıcılarsa mesajlarına, Caferi'nin sözleri tüm Suriyeli Kürtler için değil bölünme fikrini savunan Kürtler için sarfettiğini belirtti.

Sözlerine düzeltme

Açıklamasından bir gün sonra tekrar Rudaw'a konuşan Caferi, bir önceki demecindeki sözlerini savunurken, "Kürtler çok yurtsever ve onlarla gurur duyuyoruz. Kürtler Suriye’de yeni değiller. Birkaç yıl önce Kürtler’in Suriye’de kimlik sahibi olması için karar alınmıştı. Bu karardan binlerce Kürt yaralandı" dedi.

Suriyeli diplomat, ''Ortak bir ulusal projemiz var. Suriye'de federalizm diye bir şey söz konusu değil. Ben Panadol önerirken Kürtlere hakaret etmek istemedim. Zor konularda farklı görüşlerimiz olması dış müdahale istemek anlamına gelmez'' görüşünü dile getirdi.

'PYD terör örgütü değil'

Rudaw'ın aktardığına göre Caferi ayrıca PYD'yi 'terör' örgütü olarak görmediklerini de belirtti:

"PYD’nin IŞİD ve El Nusra’yla bir tutulmaması gerekiyor. Çünkü PYD terör örgütü değildir."