Zika virüsü: 'Rio Olimpiyatları'nın iptali söz konusu değil'

Telif hakkı AFP

Brezilya, Ağustos ayında Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatları'nın Zika virüsü salgını nedeniyle iptali gibi bir olasılığın bulunmadığını açıkladı.

Yetkililer, virüsün sporculara ya da hamile olmayan izleyicilere yönelik bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'in ofisinden yapılan açıklamada "Brezilya'ya gelecek kişilere, hamile değillerse, virüsün hiçbir risk oluşturmadığını açıklamak zorundayız." denildi.

Rousseff virüsle mücadele kapsamında sağlık görevlilerine, sivrisineklerin üreme ve barınmasına uygun ortam sağlayan, özellikle durgun su bulunan özel mülkleri inceleme yetkisi vermişti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Brezilya'da denetlemeleri yürütmek üzere 200 binden fazla asker görevlendirildi.

'Adım atma vakti geldi'

Öte yandan Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Pazartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda, Zika virüsü nedeniyle küresel acil durum ilan etti.

WHO, Zika'yı binlerce insanın ölümüne yol açan Ebola salgını ile aynı kategoride ele alacağını da duyurdu.

WHO Başkanı Dr.Margaret Chan "olağanüstü bir durum" olarak nitelediği salgına karşı adım atma vaktinin geldiğini belirtti.

Latin Amerika'da etkili olan virüs, hamile kadınlara bulaşması durumunda bebeklerin beyin gelişimini engelliyor ve kafalarının normalden küçük kalmasına (mikrosefali) yol açıyor.

Bu bebeklerin beyin gelişimi de tamamlanamadığı için, hastalık ölümcül olabiliyor.

Brezilya'da sadece Ekim ayında 4 bin mikrosefali vakası kaydedildi.

Zika virüsü sivrisinekler yoluyla bulaşıyor.

Zika virüsüne karşı bir aşı ya da ilaç bulunmuyor. Sağlık uzmanları, virüsten korunmanın tek yolunun Aedes cinsi sivrisineklere karşı korunmak olduğunu belirtiyor.

31. Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları, 5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya'nın ikinci en büyük kenti olan Rio de Janeiro'da düzenlenecek.

İlgili haberler